„Beyond subject matte” – „Poza tematem”
Lena Källberg


14.07.2022 do 12.08.2022


Lena Källberg – Årsta – Szwecja – Sweden


Od około 15 lat eksperymentuję z różnymi kamerami, dopóki nie znajdę odpowiedniej dla konkretnego tematu lub projektu.
Samo wykonanie kamery otworkowej jest dla mnie ważną częścią projektu – poprawianie i przeprojektowywanie, dopóki nie będę zadowolona z wyniku.
Moje prace otworkowe były pokazywane na wielu wystawach oraz wydawnictwach w Szwecji i za granicą (Wystawiała w USA, Chorwacji, Hong Kongu, Australii, Rosji, Francji i Polsce). Od 2009 roku corocznie biorę udział w OFFO – Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Otworkowej (OFFO 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019 i 2021).
Od czasu do czasu prowadzę warsztaty, ucząc fotografii otworkowej i techniki ciemniowej. Kiedy tego nie robię, zajmuję się komunikacją B2B w zakresie technologii i inżynierii.

„Beyond subject matte” – „Poza tematem”


Zdjęcia z tej serii są wykonywane aparatem wyposażonym w szczelinową przysłonę zamiast otworka. Dodaje to zdjęciom element abstrakcji i stanowi wyzwanie dla oka, które próbuje zrozumieć, co jest na nich – wydają się przedstawiać coś znajomego, możesz zmrużyć oczy i spojrzeć jeszcze raz, ale nadal nie możesz zobaczyć dokładnie, jakie one są i co przedstawiają.
Lena Källberg


I have been working with pinhole cameras for about 15 years, experimenting with different cameras until I find the right one for the expression I’m after for a particular subject or project. The design of the camera is an important part of a project for me; tweaking and re-designing until I am happy with the result. My pinhole work has been shown in a number of exhibitions and in print in Sweden and internationally, including OFFO 2009, 2011, 2013 and 2015 and 2017. I work as a workshop leader from time to time, teaching pinhole photography and darkroom technique. When I do not, I work with B2B communication within the field of technology and engineering.
„Beyond subject matte”


The images in this series are made with a camera equipped with a slit aperture instead of a pinhole. This adds an element of abstraction to the photos, and poses a challenge to the eye as it tries to make sense of what is in the images – they seem to present something familiar, you may squint and take another look, but you may still not see exactly what they are.
W związku z epidemią koronawirusa (SARS-CoV-2) wystawy będą otwarte dla odwiedzających zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi, ale wyłącznie po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym.
Grupowe zwiedzanie jest zawieszone do odwołania.

Prace wystawione w galerii można zobaczyć online na stronie galerii ciasna.dl.pl, a wirtualne zwiedzanie galerii jest dostępne na stronie Zonerama.

Katalog wystawy polski i angielski do pobrania i samodzielnego wydrukowania.
Katalogi w postaci wydruku czekają, jak zawsze, w galerii.Wystawy w Galerii „Ciasna” zrealizowano przy pomocy środków budżetowych Miasta Jastrzębie Zdrój.
powrót
Powrót na okładkę