„Jeden dzień w Berlinie”
Ryszard Poprawski


19.12.2019 do 10.01.2020


RYSZARD POPRAWSKI
www.facebook.com/ryszard.poprawski

Rocznik 1956, z wykształcenia elektronik. Mieszka w Zielonej Górze. Fotografuje od 1977 roku. Członek Fotograficznej Grupy Twórczej KONTUR w Szczecinie. Uczestnik konkursów i wystaw zbiorowych w Polsce, Niemczech, Belgi, Szwajcarii, Francji i Hiszpanii. Bierze udział w plenerach fotograficznych w Broniszowie, Gryficach, gdzie prowadzi zajęcia z fotografii tradycyjnej oraz technik szlachetnych (fotografia otworkowa, guma, papiery solne, talbotypia, cyjanotypia).
Ponad dwadzieścia lat związany zawodowo z drukarniami, gdzie pracuje w dziale przygotowania produkcji.
Lubi fotografować wydarzenia sportowe oraz portretować ludzi w ich naturalnym otoczeniu.


JEDEN DZIEŃ W BERLINIE

Wystawa, którą państwu przedstawiam, powstała trochę przypadkowo. We wrześniu 2019 roku pojechałem na wycieczkę zakładową do Berlina. Nie byłem tam od wielu lat, chociaż w latach osiemdziesiątych, a szczególnie dziewięćdziesiątych XX wieku, bywałem tam właściwie co 2 tygodnie, dokonując zakupów części samochodowych. Wycieczka autokarem to doskonała okazja, by w niespieszny sposób z aparatem na szyi zwiedzić, w sposób zorganizowany miejsca, które znam, lecz bardzo się zmieniły od tamtych czasów. Po powrocie usiadłem przy komputerze, przeglądając wykonane zdjęcia. Ze swojego archiwum wygrzebałem fotografie, które popełniłem w listopadzie 1989 roku, kilka dni po upadku MURU BERLIŃSKIEGO. Połączyłem stare i nowe fotografie w zgrabne tryptyki z powtarzającym się motywem linii przebiegu muru na ulicy w okolicach Placu Poczdamskiego.
Wykonane obrazki opublikowałem na Fecebooku 9 listopada 2019, w trzydziestą rocznicę tego ważnego historycznego faktu.
Dzięki uprzejmości Witolda Englendera mam przyjemność zaprezentować premierowo moją pracę w galerii CIASNA w Jastrzębiu Zdroju.
Ryszard Poprawski, Zielona Góra 23.11.2019


powrót
Powrót na okładkę