„Blokowisko”
Marek Krauss


16.04.2020 do 8.05.2020


Marek Krauss

W dzieciństwie kilka lat (1962-1968) spędził w zakładzie psychiatrycznym w Garwolinie, potem ukończył w Warszawie podstawową i zawodową szkołę specjalną introligatorską. Jako introligator przepracował dziesięć lat w zakładzie pracy chronionej „Wspólna Sprawa”.
Malować zaczął przed 1970 rokiem i od tego czasu stworzył prawie dziesięć tysięcy obrazów, które prezentował na ok. 400 wystawach zbiorowych i indywidualnych, również za granicą. Pierwsza wystawa indywidualna odbyła się w 1998 roku w Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim.
Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych u ponad 400 kolekcjonerów na całym świecie (Kanada, USA, Francja, Włochy, Szwajcaria, Austria, Islandia, Finlandia, Holandia, Norwegia, Niemcy, Izrael, Anglia), a także w zbiorach Krzysztofa Kubali, prof. Religi, byłego prezydenta Komorowskiego, konsulatu USA, czy Muzeum Sztuki Ludowej Mariana Pokropka w Otrębusach.
Współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Legionowie, Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Kinem „Kultura” w Wołominie.
Uczestniczy w licznych akcjach charytatywnych. Uhonorowany został odznaką Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W 1997 firma MacDonald kupiła 17 jego obrazów. Od 1997 kilkakrotnie wystawiał w prywatnej Galerii Eugeniusza Gena Małkowskiego. W 1998 roku miał wystawę w BWA w Krynicy, na której specjalnym gościem był Stefan Półchłopek, ten który opiekował się Nikiforem. W tym samym roku obraz „Wielkie pranie” został sprzedany w domu aukcyjnych Rempex za 600 zł, a w 1999 znalazł się w katalogu Mayer's wydanym w Szwajcarii. W 2000 roku był artykuł na jego temat w „Super Ekspressie” oraz był głównym gościem w TVN w programie „Rozmowy w toku”. W 2003 wydano 13 kartkowy kalendarz z jego obrazkami i wierszami Anny Czachorowskiej, która też napisała wiersz o nim. W 2015 roku brał udział w wystawie „Nikifory” w krakowskim MOCAK wraz z Dwurnikiem, oraz w Zakopanem w galerii Hasiora, z wystawy tej został wydany katalog, a obraz „Autoportret” został ubezpieczony na kwotę 5000 złotych. Za 5 obrazów z cyklu „Sejm bar” przebywał razem z żoną (wraz z transportem) 3 dni w Zakopanem w jednym z najdroższych hoteli – „Nosalowy Dwór”.
Zespół „Sexbomba” wydał singiel „Nel BLu Di Pinto Di Blu” i album muzyczny z jego obrazkiem na okładce. Teatr „Rampa” wydał plakat do bajki „Złota kaczka” z jego obrazem.
Od kilkunastu lat ma duże zamówienia na portrety oraz na kopie prac innych malarzy.
4 marca 2016 roku dostał w Legionowie medal „Victoria Est Amor”.
Jedna z jego prac – „Portret właściciela drukarni”, znalazła się na kurierskim znaczku pocztowym w Islandii.
Powstała piosenka „Pomalowane sny” inspirowana cyklem obrazów „Zakurzony Przasnysz”. Można ją usłyszeć w jego telefonie. Jego obrazy mają własny styl i klimat. Charakteryzują się śmiałym zestawieniem barwnych plam, a przedstawiają świat nie całkiem realny, wyobrażony a nie kopiowany. W wielu z nich jest spora doza humoru i ironii, a także odniesienia do współczesnej rzeczywistości.

Na naszym terenie miał już dwukrotnie wystawę „Jastrzębie-Zdrój” w 2019 roku: w Galerii „Ciasna” w Jasrzębiu-Zdroju, wspólnie z żoną, Natalią Pietrzak Krauss, a następnie w galerii „Na Sali” w Olzie.


Seria „Blokowisko” powstała na podstawie fotografii zamieszczonych w książce „Jastrzębie Zdrój w fotografii Stanisława Sputo”. Obrazy zostały ozdobione przez Natalię Pietrzak Krauss.

Katalog wystawy do pobrania i samodzielnego wydrukowania.

Zdjęcia wnętrza galerii /większość wystaw/ na stronie Zonerama.Wystawy w Galerii „Ciasna” zrealizowano przy pomocy środków budżetowych Miasta Jastrzębie Zdrój.
powrót
Powrót na okładkę