Jest to nieoficjalna strona zamku w Broniszowie.
Wszystkie aukcje w Allegro można było zobaczyć, kilkając na bannerek znajdujący się u góry strony :)O stronie i Allegro
Zamek (jak kto woli pałac) w Broniszowie nie dość, że jest piękny i zabytkowy, to ma jeszcze niesamowitą wprost atmosferę i własnego ducha Fabiana (von Kottwitz). Ma też dziury w podłogach takie, że deszcz przecieka przez dwa piętra, odpadające stiuki i rozsypujące się cegły. Mieszkają w nim, w dwóch odremontowanych własnym sumptem pokoikach, opiekunowie społeczni, państwo Stasińscy zwani przez przyjaciół Kasztelanami. Usiłują uratować zamek od zagłady. Oczywiście pieniędzy na to nikt nie daje - ani państwo, ani sponsorzy.
W zamku od kilkunastu lat odbywają się Ogólnopolskie Warsztaty Fotograficzne organizowane przez Lubuskie Towarzystwo Fotograficzne (uczestnicy śpią na podłogach w śpiworach i chwalą to sobie).
Obecnie uczestnicy zaprzyjaznieni z Zamkiem i Fabianem chcą pomóc, organizując aukcje w Allegro, na których będą wystawiać różne różności m.in. własne zdjęcia "artystyczne". Całość wylicytowanych pieniędzy będzie przekazywana na ręce państwa Kasztelanów w celu łatania dziur. Rozliczenia będą dostępne na stronie rachunków . Odpowiedzialny za prowadzenie aukcji w Allegro - Witold Englender ("Englender") z pomocą Rodziny ("Sznurowka" i "Barbaritta_Black")
Kontrola finansowa i merytoryczna - Barbara Panek (LTF) i Paweł Janczaruk (organizator Warsztatów)

Aukcje na Allegro rozpoczęto w 2003 roku. Prowadziliśmy je aż do 2010 roku, a od połowy tego roku zmieniły się stosunki własnoąci Zamku i aukcje zawiesiliśmy. To nie znaczy, ze w razie potrzeby odmówimy dalszej pomocy Duchowi Fabianowi. Zarówno prowadzący aukcje, jak i inni Przyjaciele Fabiana von Kottwitz, a jest ich wielu, zawsze będą gotowi, na każde Duszne wezwanie!


Dekoracja stiukowa nad wejściem.
Fot.Paweł Janczaruk

Widok na "salę balową"
Fot. Paweł Janczaruk

Sala "kominkowa".
Fot. Paweł Janczaruk

Dwór

Wraz z zespołem dworskim /oficyna, folwark/. Hipotetycznie przekształcony z zamku obronnego w dwór mieszkalny w XVI/XVII w. Renesansowy murowany z kamienia i cegły; trzykondygnacyjny, założony na kształcie litery L, zamknięty w XIX z murami i basztą neogotycką co pozwoliło na uzyskanie małego wewnętrznego dziedzińca oraz baszty widokowej. Dwór otoczono fosą połączoną ze stawem widokowym.Od wschodu między lizjerami parku leży łąka spacerowa. Na parterze znajdują się dwie znaczne sale - jedna nakryta sklepieniem kolebkowym z lunetami ulubionymi stiukową dekoracją okuciową. Druga belkowym stropem pokrytym bogatą renesansową Dekoracją stiukową /koniec XVI w/, o motywach roślinnej groteski, gwiazd, rozet, anielskich główek i profilowych popiersi. Ubytki w elewacji odsłaniają renesansową dekorację sgraffitową o motywach roślinnych. W ścianie północnej znajduje się wejście główne z kamiennym późnorenesansowym portalem i inskrypcją "ANNO MISSERIMA FORTUNA QUAE IN1MICIS CARET"' 1608 wraz z bogatą dekoracją roślinną.


Widok na zamek od strony baszty.
Fot. Paweł Janczaruk

Zamek od strony zachodniej.
Fot.Paweł Janczaruk

Bractwo Rycerskie pozuje do zdjęć
w jednej z sal zamkowych
Fot. Zofia Lubczyńska

Historia

zasiedlenia terenów, na których leży wieś sięga 900 r. pne. Potwierdzają to badania archeologów zarówno polskich jak i niemieckich. Na terenach wsi odkryto bowiem jamy ceramiczne z epoki brązu oraz wykopy z epoki żelaza, są takie liczne znaleziska kuitury łużyckiej. Brak dalszych systematycznych badań uniemożliwia dokładne określenie i ustalanie rozwoju wczesnej osady. Konkretna data lokalizacji wsi z ww. powodów jest co prawda nieznana, ale już pierwsze źródłowe potwierdzenie istnienia rozbudowanej wsi znajdujemy w dokumencie z 1305 r. wymieniającym beneficja biskupa wrocławskiego. Ważność wsi potwierdza również dokument z 9 sierpnia 1352 r. potwierdzający istnienie parafii rzymsko-katolickiej w Broniszowie. Ówczesną nazwę BRUNCZLINWALDE. Wieś najprawdopodobniej rozbudowała się w oparciu o nadania rycerskie na mocy których powstał w Broniszowie zamek rycerski /niektóre źródła historyczne mówią o dwóch zamkach/, którym według źródeł polskich i niemieckich władał hrabia Bronisław /Bronislaus/ comes Bytomia Odrzańskiego. Budowę zamku należy datować najprawdopodobniej na II połowę XII wieku. Zamek, a wraz z nim rozlegle dobra Broniszowskie /Rayhen, Smolnik, Górny Hantrich, Mirocin Górny i Reinitz od Grentzen aż do Jarogniewic i Dolnego Reinitzen/ na przestrzeni wieków należały do kilku właścicieli, z których najbardziej na rozwoju wsi zaciążyło panowanie rodów - von Kotwicz /Kottwitz/, którzy władali majątkiem ok. 250 lat /II poł.XVl w - II poł. XVIII w./ - hr. Skroński XVIII w. oraz panowanie baronów von Tschamer und Quaritz od 1839 - 1945 r. Burzliwe losy pogranicza zmieniały również wielokrotnie przynależność państwową wsi, która wraz z miastem Kożuchów wchodzi w skład księstwa głogowskiego znajdującego się pod panowaniem polskim, czeskim i węgierskim zaś po roku 1740 wraz z calym Śląskiem została zagarnięta przez Prusy.


Wnętrze zamku
Fot. Barbara Englender

Wnętrze zamku
Fot. Barbara Englender

Sklepienie jednej z komnat
Fot. Witold Englender


Regulamin warsztatów 2009Gdzie jest Broniszów?
"Z historią w tle" (2001) - Zofia Lubczyńska
"Broniszów" (2004) - Katarzyna Chądzyńska
O Warsztatach 2003 - Aleksander Bakinowski
O Warsztatach 2004 (wersja skrócona) - Aleksander Bakinowski
O Warsztatach 2005 - Aleksander Bakinowski
O Warsztatach 2006 ( wersja light)- Aleksander Bakinowski

O Warsztatach 2007 - Barbara Panek-Sarnowska
O Warsztatach 2008 - Barbara Panek i Aleksander Bakinowski
Galeria zdjęć zamkowych
Galeria zdjęć z warsztatów 2004
Galeria dziur zamkowych
Rozliczenia aukcji (aktualizowane bieżąco)