Broniszów 2006- XX Ogólnopolskie Warsztaty Fotograficzne.
Sadzone fotografie.
XX Ogólnopolskie Warsztaty Fotograficzne w Broniszowie organizowane przez Lubuskie Towarzystwo Fotograficzne upłynęły na poznawaniu antrakotypii i diaporam prezentowanych w ramach przeglądu Multi Diaporama, którego pomysłodawcą i koordynatorem jest Fotoklub Zamek ze Szczecina.
Wszyscy, którzy chcieli poznać kolejną technikę utrwalania obrazu i mieli przygotowane klisze do stykowego naświetlania w antyramach na słońcu, mogli obserwować Pawła Janczaruka, komisarza warsztatów, jak zaczynał od rozpuszczenia 14g spożywczej żelatyny w 100 ml gorącej wody, by następnie dodać do niej 2 stołowe łyżeczki utartej wcześniej sadzy. Tak przygotowany roztwór stygł i tężał równocześnie by ponownie rozpuszczony, przez wstawienie naczynia z przygotowaną substancją do większego, wypełnionego bardzo ciepłą wodą, nanoszony był szybkimi ruchami płaskim pędzlem na powierzchnię papierów akwarelowych.
Tak przygotowana powierzchnia, po wyschnięciu, pokrywana była w sztucznym, słabym świetle, przy pomocy pędzla, roztworem z 4g dwuchromianu potasu rozpuszczonego w 50 ml bardzo ciepłej wody. Ponieważ w zamku miejsc, które nocą pogrążone są w ciemnościach nie brakuje, tam też schły papiery przygotowane do antrakotypii.
W tym czasie jurorzy oceniali, a uczestnicy mieli możliwość oglądania ponad 80 diaporam w ramach wcześniej wspomnianego przeglądu, w którym najwyższe noty uzyskał Wiesław Jaskulski za "Kukłę" i Sławomir Fiebig za "W drzwiach".
Rankiem przystępowano do naświetlania papierów, które zanim wstało słońce, schowano przed naświetleniem. W pełnym, południowym słońcu naświetlenie trwało 2,5 minuty a zwiększano czas naświetlania do około 6 min gdy słońce chowało się za chmurami. Po kilkunastominutowym wypłukaniu w ciepłej wodzie, a czasami pomaganiu sobie pędzlem dla usunięcia nadmiaru czarnego barwnika, pozostawiano tak powstałe obrazy do wyschnięcia.
Pomiędzy antrakoptypią i diaporamami znajdowano czas na pokazanie fotografii jakie przywieli ze soba uczestnicy. Najlepszy, jak zawsze do takich prezentacji, był olbrzymi stół, na którym lądowały kolejne zestawy i pojedyncze fotografie a część z nich zwracała na siebie uwagę z zamkowych ścian, jak np. te wystawione przez Krzysztofa Lachowicza czy Mirosława ściepuro. Prowokowały do dyskusji, owocowały propozycjami zorganizowania wystaw, były przedmiotem wymiany, stawały się podarunkami, przypominały o nieobecnych. Ale nie były jedynym przejawem aktywności uczestników. Nie był im obojętny stan w jakim znajduje się zamek.
Prezentowali wcześniej przygotowane prelekcje jak Witold Englender o starej fotografii. Można było cieszyć podniebienie wypiekami przygotowanymi przez Marię Panek, Wiesławę Stasińską, Ryszarda Poprawskiego czy panią Sarnowską. Przy tych wszystkich zajęciach każdy znajdował jeszcze czas na fotografowanie, przygotowywanie diaporam, wyjazdy do pobliskich miejscowości czy utrwalenie na zdjęciach procesji Bożego Ciała i nocne rozmowy.
Tak mijały szybko dni wśród goszczących także na zamku słuchaczy Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z niestrudzonym Zbigniewem Rajche, czy Bractwem Rycerskim Zielonej Góry. Zamek wyzwalał w ludziach niesamowite pomysły na wsparcie akcji LTF pod nazwą "Zamek Sztuk", o której można przeczytać na stronie www.broniszow.ukryta.pl.
Wiesława Stasińska przeznaczyła na aukcję, która odbyła się podczas pożegnalnego "wieczoru świec", kubki z własnoręcznie naniesionymi konturami zamku. Barbara Englender, która z Joanną Mrówką i Agnieszką Gilgą prowadziły aukcję, przygotowała oryginalny globus Broniszowa, a Ola Kłosińska z siostrzyczką Hanią przywiozły z rodzicami rogaliki, które szybko przeistoczyły się w brzęczącą zawartość skarbonki.
Warsztaty nie mogłyby się odbyć bez wsparcia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz UMiG w Kożuchowie oraz pracy jaką włożyli organizatorzy Paweł Janczaruk, Barbara Panek Sarnowska, Marek Sarnowski, Krzysztof Kubasiewicz. Kolejne XXI warsztaty już za rok w 20 rocznicę ich rozpoczęcia i pewnie jak co roku, w tygodniu na który przypada święto Bożego Ciała, Wiesława i Jerzy Stasińscy gościć będą fotografów z Zielonej Góry, Jastrzębia Zdroju, Krakowa, Szczecina, Wrocławia, Rybnika, Jaworzna, Warszawy, Nowej Soli czy Gorzowa Wlkp.
Aleksander Bakinowski.