"B T F 2000"
Beskidzkie Towarzystwo Fotograficzne

wejście na stronę BTF www.btf.topnet.plwejście na stronę BTF www.btf2.republika.pl

13.12.2001 - 11.01.2002

Jedno Ziem Beskidzka, jedno fotografia
Trudno jest ta naso twórco uortografia...


Beskidzkie Towarzystwo Fotograficzne istnieje już przeszło 20 lat. Powstało w październiku 1978 roku przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej. Kilkunastu fanatyków fotografii zaczęło spotykać się, wspólnie organizować plenery i konkursy, a także wystawy pokonkursowe. Pasja i chęć działania w połączeniu z wszechobecnym wówczas mecenatem Państwa dawały zadowalające rezultaty. Dawały także możliwość korzystania ze sprzętu i materiałów trudno dostępnych na rynku krajowym. Niestety przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych wraz ze zmianami politycznymi i gospodarczymi spowodował zastój w działalności wielu organizacji w tym także Towarzystwa Fotograficznego. Ożywienie nastąpiło w 1994 roku kiedy to prezes Oktawian Fedak na skutek braku zainteresowania postanowił zgłosić w sądzie ustanie działalności BTF. Wówczas to przypadkowa rozmowa z jednym z młodych pasjonatów fotografii spowodowała wręcz odwrotny proces. Prawie natychmiast znaleźli się ludzie, którzy postanowili wskrzesić i ożywić działalność Towarzystwa. W lokalnym środowisku BTF zaczęło zyskiwać coraz to nowych zwolenników, głównie młodszego pokolenia, jednak bardzo trudno było odzyskać równowagę w nowej rzeczywistości bez pomocy z zewnątrz.
Dzięki dotychczasowemu prezesowi, Oktawianowi Fedakowi, miłośnicy fotografii znaleźli lokum przy Ośrodku Wydawniczym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego "Augustana" w Bielsku-Białej. Członkowie BTF nabierali śmiałości i coraz aktywniej uczestniczyli w działalności Towarzystwa. Krok po kroku "wewnętrzne życie" nabierało rozmachu Zaczęto zapraszać na spotkania twórców niezależnych, którzy dzielili się własnymi doświadczeniami i opowiadali o zainteresowaniach fotograficznych. Odbywały się pokazy slajdów Członkowie BTF wspólnie zaczęli odwiedzać galerie, uczestniczyć w wernisażach, gościć w studiach fotograficznych i laboratoriach.
Rok 1998 był bardzo ważnym w działalności BTF. Po latach zastoju, dzięki zdobytym nowym doświadczeniom, została otwarta w kwietniu przeglądowa wystawa. Już w miesiąc później miało miejsce otwarcie kolejnej wystawy, której tematyką był organizowany co dwa lata w Bielsku-Białej, Festiwal Sztuki Lalkarskiej Dzięki doskonalej współpracy z dyrekcją Ośrodka Teatralnego "Banialuka" podczas trwającego tydzień festiwalu powstało wiele bardzo dobrych fotografii zarówno ze spektakli granych w teatrach, jak i widowisk ulicznych. Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie oglądających i choć trwała tylko jeden wieczór, to przysporzyła wielu pozytywnych opinii dziesięciu wystawiającym członkom Towarzystwa. Rok 1998 był również obfity w nagrody i wyróżnienia. Członkowie BTF w ogólnopolskich i lokalnych konkursach zdobyli 11 nagród i wyróżnień. W bieżącym roku miało miejsce otwarcie zbiorowej wystawy czterech członków naszego Towarzystwa, a także dwóch indywidualnych, autorskich ekspozycji.
Ta najbliższa - zeszłoroczna, jak i tegoroczna- przeszłość BTF jest bardzo zobowiązująca. Niełatwo jest podnosić poprzeczkę w nieskończoność, jednak taka powinna być kolej rzeczy...

powrót
Powrót na okładkę