"Otworki bez granic - cz. 3"
"Pinhole without borders - part three"

Pierre-Olivier Boulant - Francja, Dirceu Maués - Brazylia

Wystawa ta prezentuje prace Autorów biorących udział w poprzednich edycjach Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO.

15.08.2013 - 13.09.2013
Pierre-Olivier Boulant - Francja

Z zawodu jestem chemikiem, z wyboru serca - artystą. Zanim oddałem się pasji dŸwięku i obrazu, pracowałem przez kilka lat w przemyśle. Zajmuję się fotografią otworkową od 4 lat. Prowadzę warsztaty, podczas których fotografuję pinholem i zarażam tym wszystkich uczestników.

Seria grafik solarnych, prezentowanych podczas Festiwalu, została wykonana kamerą składającą się z opakowań (tub) po sześciu butelkach whiskey, w których zostały zrobione po trzy otworki. Dospawałem je do sześciokątnej ramy z puszek (po pomidorach). Tylko do 5 pinholi włożyłem papier światłoczuły, reszta z nich była skierowana do ściany na moim balkonie.
Naświetlanie na papierze fotograficznym RC trwało od 27 lipca do 21 grudnia 2008. Zdjęcia zostały zeskanowane i cyfrowo obrobione przed wydrukiem.
Fotografie solarne nie mogą być wywoływane w żadnej chemii, wywoływacz spowodowałby, że papier stałby się zupełnie czarny, podczas gdy utrwalacz zupełnie by go wybielił. Jedno efemeryczne zdjęcie wymaga pięciomiesięcznej ekspozycji.Dirceu Maués - Brazylia

Urodził się w Belém w 1968 roku, a fotografować zaczął w 1990 roku.
W 1991 roku uczestniczył w warsztatach Stowarzyszenia Associaçao FotoAtiva i zaczął pracować jako freelancer dla gazet i czasopism alternatywnych.
Od 1992 roku prowadzi warsztaty fotografii w Fundaçao Curro Velho.
W 1994 roku miał pierwszą indywidualna wystawę zatytułowaną "Eyes of the station" w Galeria Theodoro Braga w Belém.
W 1995 roku rozpoczął pracę jako fotograf i technik laboratoryjny Interfoto Produtora de Vídeo e Fotografia.
W 1997 r. zdobył nagrodę na II Salao de Fotografia do Centro Cultural Brasil Estados Unidos (CCBEU).
Fotoreporter gazety Diário do Pará, obecnie pracuje w Amazon Journal. W ostatnich latach rozpoczął pracę w Agencji Folha - Showbiz e Cadernos de Terceiro Mundo.
W 2003 roku zaczął tworzyć w technice otworkowej ze względu na jej estetykę.
Za prace otworkowe otrzymał nagrodę na Salao Arte Pará w 2003 i 2004 roku.


powrót
Powrót na okładkę