„Zatrzymane chwile”
Aleksander Celiewski


21.08.2023 do 8.09.2023

„Zatrzymane chwile”


O Autorze:

Urodzony w Zielonej Górze w roku 1986. Absolwent III Liceum Profilowanego w Zespole Szkół Ekonomicznych.
Fotografią zainteresował się w liceum. Główny nurt jego twórczości to fotografia dokumentalna oraz reportażowa.
Uczestnik konkursów fotograficznych organizowanych przez Żarski Dom Kultury. Prace prezentował na ogólnopolskich i wojewódzkich wystawach pokonkursowych. Zdobył drugie miejsce oraz wyróżnienie w konkursach fotograficznych.
Zaprezentował wystawę fotografii „Życie na kartach fotografii” w galerii „Na dole” Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

O wystawie:

Kiedy przeczytałem książkę Ericha Fromma, której głównym wątkiem był człowiek od strony filozoficznej, wówczas zdecydowałem pogłębić ten temat. Dzięki tej książce zainteresowałem się fotografią ukazującą człowieka. Reportaż i dokument to moje dwie ulubione dziedziny fotografii. Właśnie w nich zawsze dostrzegałem sens obrazu fotograficznego.
Fotografia przede wszystkim jest próbą zatrzymania chwil w kadrze aparatu. Susan Sontag w książce „O fotografii” pisała, że: „Fotografie mogą zapadać w pamięć […], ponieważ stanowią oddzielne jednostki czasu”, następnie dodaje: „Nieruchoma fotografia - to chwila obdarzona przywilejem trwałości, można ją zamienić na niewielki, płaski przedmiot i oglądać do woli”.
Można by rzec, że zdjęcia stanowią właśnie zatrzymanie chwil na płaskim przedmiocie, o którym pisze Sontag.
Mama urodziła się w Zielonej Górze, natomiast tato we wsi Radoszyce koło Kielc. Mama chodziła do Szkoły Podstawowej na ul. Chopina, tzw. „trzynastki”, następnie poszła do Technikum Ekonomicznego w Zielonej Górze. Wyjechała na studia do Wrocławia. Tam skończyła ekonometrię. Mama poznała tatę we Wrocławiu na wspólnej imprezie u ich przyjaciół. Po powrocie do Zielonej Góry podjęła pracę w „Nafcie”, potem przeniosła się do zakładu „Diament” i dorabiała jako agent ubezpieczeniowy w agencjach. Po przejściu na emeryturę nie zrezygnowała całkowicie z pracy i jako opiekun osób starszych pracowała w Niemczech.
Zdjęcia, które prezentuję na wystawie, są utrwaleniem obrazu mojej mamy w różnych sytuacjach. Moja mama, Maria, chętnie pozwala mi się fotografować, dzięki czemu mam możliwość uchwycenia ją w naturalnych sytuacjach, bez „sztucznego” pozowania. Wystawa powstała ze zbioru „chwil” uchwyconych na przestrzeni ostatnich trzech lat. Te zdjęcia będą miały dla mnie znaczenie również w przyszłości, gdy mamy już nie będzie. Będą przypomnieniem o tych zatrzymanych chwilach, kiedy była razem ze mną.
Aleksander Celiewski


Wystawy będą otwarte dla odwiedzających zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi, ale wyłącznie po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym (667542341), zwłaszcza zwiedzanie grupowe.

Prace wystawione w galerii można zobaczyć online na stronie galerii ciasna.dl.pl, a wirtualne zwiedzanie galerii jest dostępne na stronie Zonerama.

Katalog wystawy polski do pobrania i samodzielnego wydrukowania.
Katalogi w postaci wydruku czekają, jak zawsze, w galerii.Wystawy w Galerii „Ciasna” zrealizowano przy pomocy środków budżetowych Miasta Jastrzębie Zdrój.
powrót
Powrót na okładkę