„Biurko Járy Cimrmana – część trzecia – niektóre przydatne wynalazki”

towarzysząca wystawa własna Galerii „Ciasna”
„Kabinet Járy Cimrmana – část 3 – některé užitečné vynálezy”


Wystawa będzie trwać od 17.07.2021 do ???.


„Biurko Járy Cimrmana – część trzecia – niektóre przydatne wynalazki”

Nadal obowiązują ograniczenia pandemiczne i zwiedzający nie mogą odwiedzać Galerii osobiście, dlatego zaczęliśmy opracowywać zawartość Biurka Cimrmana.
Nastręcza to duże trudności ze względu na zróżnicowanie znajdujących się w nim przedmiotów, projektów, a nawet czystych idei.
Część już opracowaną, niewielką wprawdzie, ale znaczącą, udostępniamy tu i teraz, w medium, które byłoby bliskie Samemu Bohaterowi ze względu na jego ulotność i niematerialność, czyli w Internecie.
Gdy Goście nawiedzą kiedyś, mamy nadzieję, że będzie to niedługo, galeryjne sale, będą mogli zobaczyć wiele z przedstawionych tu rzeczy w naturze lub przynajmniej na wydrukach, a oprócz nich następne zdobycze wydobyte z Biurka, a także zakupione lub wyłudzone w bratnich Czechach i nie tylko.
Czeka też z niecierpliwością na jedno z pierwszych polskich wykonań symfonia, którą stworzył Petr Válek, a jest ona bardzo cimrmanowska w formie i treści.
Będą też dostępne filmy „z życia” Járy Cimrmana oraz nagrania jego sztuk wystawianych przez Žižkovské divadlo Járy Cimrmana.


Obecne poszukiwania w Biurku były, jak uprzednio tak i nadal, mozolne i niebezpieczne.

Odnaleźliśmy wiele zapomnianych i niezapomnianych wynalazków Mistrza. Będziemy je udostępniać stopniowo, małymi porcjami, żeby nie spowodować szoku wśród odwiedzających galerię, czy to osobiście (gdy będzie można), czy tylko w internecie.
Tym razem pokażemy przedmioty służące zaspokojeniu potrzeb mniej lub bardziej przyziemnych. Od porządków domowych poczynając – niezwykle przydatna miotła rogowa pozwala uprzątnąć każdy kącik, do możliwości zaspokojenia nałogów w trudnych warunkach meteorologicznych – lufka z parasolem nie pozwalająca zamoknąć papierosowi podczas ulewy. Oczywiście nie może zabraknąć pozytywnych aspektów zdrowotnych, jak męska huśtawka (pánská houpačka), dzięki której można, w sposób szybki i nie wymagający zbędnego wysiłku, pozbyć piwnego brzuszka, czy też śrubowy napęd dla pływaków (wprawdzie nie pozwala umknąć przed rekinem, ale szybkość wzbudza zachwyt wśród pań). Na specjalną uwagę zasługuje wielozakresowy chodnik/chodzik. W zależności od użytego podłoża, które jest wymienne, może służyć do ćwiczenia mięśni, ale też do usuwania zrogowaciałej skóry (przy użyciu ściernego wkładu), a nawet oczyszczenia stóp przed położeniem się do łóżka. Dla zapalonych turystów (a znam takich!) wymyślił przenośny znak turystyczny, pozwalający zawsze odnaleźć własciwy szlak. Natomiast w każdym domu niezbędny jest przyrząd, który nie pozwoli na zmarnowanie choćby jedej okruszki, w pełni ekologiczny, przyjazny okolicznej faunie.
I na koniec jeden z pierwszych wynalazków Járy Cimrmana. W wieku dwunastu lat wymyślił dla swojej starszej siostry Luizy aparat ułatwiający palcowanie szybkich pasaży. Jednak nawet geniusz brata nie pomógł Luizie. Nadal się myliła, taki już miała talent!

Galeria „Ciasna” ogłasza 2021 rok rokiem Járy Cimrmana na terenie Galerii i terenach przyległych.
Galerie „Ciasna” vyhlašuje rok 2021 rokem Járy Cimrmana na půdě galerie a v přilehlých končinách!

Cykl ekspozycji nie jest związany z harmonogramem galerii, będą się one odbywać jako wystawy towarzyszące.


W związku z epidemią koronawirusa (SARS-CoV-2) do odwołania wystawy będą się odbywały, zgodnie z harmonogramem, bez wernisaży i spotkań autorskich.
Wystawy będą otwarte dla odwiedzających zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi, ale wyłącznie pojedynczo i po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym.
Grupowe zwiedzanie jest zawieszone do odwołania.

Prace wystawione w galerii można zobaczyć online na stronie galerii ciasna.dl.pl, a wirtualne zwiedzanie galerii jest dostępne na stronie Zonerama.

Katalog wystawy polski do pobrania i samodzielnego wydrukowania.
Katalogi w postaci wydruku czekają, jak zawsze, w galerii.Wystawy w Galerii „Ciasna” zrealizowano przy pomocy środków budżetowych Miasta Jastrzębie Zdrój.
powrót
Powrót na okładkę