"Mandale"
Henryk Czapla15.03.07 - 13.04.2007

Od Autora:
Tworzeniem mandali zaszczepił mnie śp. dr Aleksander Chwastek.
Mandale maluję od 6 lat. Twórczość ta skłoniła mnie do głębokich studiów nad psychiką czlowieka. Korzystam z doswiadczeń i wiedzy znawców nauk wschodu i zachodu.
Stworzyłem tzw. mandale mozaikowe: są to malunki w tuszu i pastelami, składające się z tysięcy elementów, które wypełnia się odpowiednimi kolorami.
Samo malowanie poprzedza rytuał: medytacja, palenie kadzidełek,muzyka...
Namalowane mandale sprawdzane są różnego rodzaju wahadełkami, pod kątem ich właściwosci, a potem doładowywane energią Reiki.
Mandale, przede wszystkim, leczą poprzez energię kształtów figur geometrycznych i uniwersalną energię swiatła - kolorów.
Prowadząc zajęcia z dziecmi nadpobudliwymi psychoruchowo i upośledzonymi zauważyłem, że malowanie mandali jest wspaniałą terapią, która wycisza, uspokaja, wyzwala radość i nową energię.
Malowanie mandali jest wskazane zarówno chorym, jak również zdrowym...
Prace swoje wystawiałem w leszczynskim i orzeskim Klubie Kultury, w bibliotekach rybnickich i knurowskich, w Klubie Energetyka Elektrowni Rybnik...Co to jest "mandala"?

mandala [sanskr. mandala 'okrąg'], w religiach indyjskich (hinduizm, buddyzm, dŸinizm) geometryczny diagram, symbol Kosmosu, w którego centrum znajduje się istota boska; (...) podstawowa forma mandali składa się z okręgu z wpisanymi weń kwadratami (o bokach zorientowanych według stron świata)
/Wielka Encyklopedia PWN/

Cechy mandali:

1.Kulisty, sferyczny lub eliptyczny kształt.
2.Okrąg przetworzony w kwiat (różę, lotos) lub koło.
3.Centrum wyrażone poprzez słońce, gwiazdę lub krzyż z czterema, ośmioma lub dwunastoma promieniami.
4.Koła, sfery i mające kształt krzyża figury często przedstawione w obrocie.
5.Koło reprezentowane przez węża owiniętego wokół centrum albo w kształcie pierścienia (...) lub spirali (...).
6.Ukwadratowienie koła, przyjmujące kształt koła w kwadracie lub odwrotnie.
7.Motywy zamku, miasta lub podwórka, kwadratowe lub koliste.
8.Oko (Ÿrenica i tęczówka).
/C. G. Jung/

/Jest to już druga wystawa mandali w Galerii. Pierwsza, na przełomie listopada i grudnia 2002, prezentowała prace (mandale i portrety aury) znanej artystki i arte terapeutki Haliny Szejak vel Żeak i była połączona z krótkimi warsztatami przez nią prowadzonymi./


powrót
Powrót na okładkę