Sławomir Fiebig
"Fascynacje muzyczne"




19.01.2012 - 10.02.2012



Sławomir Fiebig
urodził się 9 stycznia 1953 roku w rodzinie o tradycjach fotograficznych. Pierwszych kilkanaście lat życia spędził w Żerkowie - małym miasteczku w Wielkopolsce. Tam zaczął fotografować mając 10 lat. Od 1968 roku na stałe mieszka w Gdańsku. Ukończył IX Liceum Ogólnokształcące i Wydział Chemii Politechniki Gdańskiej.
Pod koniec nauki współpracował z redakcją Dziennika Bałtyckiego. Od 1978 roku pracował w Gdańskich Zakładach Chemii Gospodarczej Pollena. Po zarejestrowaniu NSZZ Solidarność, nawiązał współpracę fotograficzną z Biurem Informacji i Propagandy Solidarności (BIPS). Od czerwca 1981 roku pracował w Krajowym Biurze Interwencji NSZZ Solidarność. Dokumentował też życie tego Związku Zawodowego. Jego zdjęcia były publikowane między innymi w Der Spiegel i Flensburger Tageblatt. W okresie stanu wojennego związał życie zawodowe wyłącznie z fotografią. W latach 1982-1989 pracował jako instruktor fotografii w domu kultury. Równolegle od roku 1983 prowadził pracownię fotografii naukowej w Klinice Dermatologicznej Akademii Medycznej. Dokumentował też wydarzenia związane z walką z komunizmem.
Wykorzystując stworzone pod koniec lat 80-tych możliwości samodzielnej działalności gospodarczej, porzucił zajęcia na etatach i zajął się sitodrukiem użytkowym i artystycznym.
Zainteresowania fotograficzne Sławomira Fiebiga rozwijały się dwutorowo. Czasy schyłku PRL-u rzuciły go w wir rejestracji reportażowej, równolegle jednak zajmował się fotografią estetyzującą, szczególnie w technikach specjalnych - w tym serigrafii. Jego fotografie pokazywane były na wielu wystawach fotograficznych. Były też publikowane w wydawnictwach albumowych.
Od 1986 roku zajął się tworzeniem prezentacji multimedialnych (diaporam). Prace swoje prezentuje podczas festiwali i pokazów autorskich w kraju i za granicą. W 2005 roku, jego diaporama o stanie wojennym "Zatrzymane zmiany" pokazywana była podczas gdańskich koncertów Jean Michel Jarre.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, oraz międzynarodowej organizacji diaporamistów AV-Dialog.

******
Drugą pasją Sławomira Fiebiga jest dobra muzyka, której słucha od dzieciństwa. Początkowo jej źródłem było radio Pionier, na którym można było słuchać nadawanej przez Polskie Radio muzyki poważnej. Na tym, kultowym dzisiaj radyjku, dało się też odbierać stacje zachodnie. Namiętnie słuchał nadawanych przez Radio Wolna Europa i Radio Luxembourg wielogodzinnych audycji z aktualnymi, światowymi przebojami muzyki popularnej. Szczególnie mile wspomina audycje czeskiej Wolnej Europy, które nadawane były z krótkimi przerwami na wiadomości (i tylko wtedy zagłuszane) w godzinach od 15 do 18. A potem była audycja "Rendez-vouz o szóstej dziesięć" emitowana przez polską sekcję RWE. Gdy zamieszkał w Gdańsku, słuchał już ukochanej "Trójki" na nowym radiu z zakresem UKF. Dzisiaj posiada własną, dużą kolekcję płyt i sprzęt audiofilski do jej słuchania.
Obydwie pasje Sławomira Fiebiga stykają się w dwóch miejscach. Pierwsze z nich do diaporamy, w których często wykorzystuje motywy muzyczne. Drugi styk dwóch pasji to fotografowanie podczas wydarzeń muzycznych. Efektem tego ostatniego jest wystawa "Fascynacje muzyczne".

Kontakt z autorem: 604-122-600



powrót
Powrót na okładkę