„Widoki Motławy”
Adam Fleks


21.04.2022 do 13.05.2022


Widoki MotławyNasz umysł ma skłonności do syntezy rozmaitych widoków, składając je w spójną całość. Dokonałem syntezy pojedynczych widoków nakładając na siebie dwie ekspozycje - niekiedy więcej. Odbijane następnie w żmudnej, kapryśnej, a przez to rzadko stosowanej technice litowej, przedstawiają one świat poza wymiarem fizycznym, znajdującym się tu i teraz. Składany najczęściej samodzielnie wywoływacz litowy ma na celu odrealnienie i tak już meta-fizycznego obrazu i uruchomienie wyobraźni, która przecież nie jest niczym ograniczona.

Celem moim jest impresja, nie zaś analiza szczegółów fotografii dokumentalnej. Być może z chęci przekory doprowadziłem do tego, że czarnobiały papier fotograficzny zaczął nabierać barw pod wpływem krótko żyjącego wywoływacza. Każdy fotogram jest unikatem z tej racji, iż wywoływacz rozrabiany jest od nowa przed wywołaniem w nim naświetlonej odbitki. Stylem i formą nawiązuję do tradycji piktorializmu, którego najlepsze lata to okres sprzed mniej więcej wieku. Historia zatacza koło, nie po raz pierwszy zresztą.

Cykl fotograficzny „Widoki Motławy” powstał z inspiracji XVII wiecznym sztychem francuskiego autora, który został odwrócony stronami. „Och, tak też można!” - pomyślałem sobie. Kiedy idziesz Długim Pobrzeżem od Zielonego Mostu w kierunku Żurawia, to widzisz go patrzącego w prawo. Kiedy idziesz od zakola Motławy w jego kierunku, to szczyt Żurawia spogląda w lewo, chociaż to ten sam Żuraw. Zaś w głębi widać Zielony Most. Nic się nie zmieniło, a wszystko jest inne.

Wszystkie fotogramy wykonałem stosując podwójną - rzadziej potrójną -ekspozycję. Używałem zarówno aparatów małoobrazkowych, najczęściej Nikonów, ponadto średniego formatu. Część klatek została odbita na silnie przeterminowanych papierach ORWO, co dało efekt mocno antykwaryczny. Niektóre odbitki odbieliłem, a następnie wywołałem powtórnie w ciepłym i mocno rozcieńczonym roztworze wywoływacza litowego.

Prezentowany cykl uległ przerwaniu latem 2019 roku.
Po pandemicznych przemyśleniach rozpocząłem go na nowo w lutym tego roku, jednak odbitki będą musiały nieco poczekać.

Adam Fleks GTF, ZPAF


W związku z epidemią koronawirusa (SARS-CoV-2) wystawy będą otwarte dla odwiedzających zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi, ale wyłącznie po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym.
Grupowe zwiedzanie jest zawieszone do odwołania.

Prace wystawione w galerii można zobaczyć online na stronie galerii ciasna.dl.pl, a wirtualne zwiedzanie galerii jest dostępne na stronie Zonerama.

Katalog wystawy polski do pobrania i samodzielnego wydrukowania.
Katalogi w postaci wydruku czekają, jak zawsze, w galerii.Wystawy w Galerii „Ciasna” zrealizowano przy pomocy środków budżetowych Miasta Jastrzębie Zdrój.
powrót
Powrót na okładkę