„Znani i mniej znani fotografowie XX wieku”
ze zbiorów własnych Galerii


18.08.2015 - 9.09.2016
Skąd pomysł tej wystawy?
Staram się przypominać, że fotografia to nie tylko czasy współczesne, a od tworzących jeszcze na materiałach srebrowych można się nadal wiele nauczyć. Zrobiłem kilka wystaw wczesnej fotografii, od dagerotypowch początków do czasów międzywojennych. Było to względnie łatwe, zbieram wszak stare zdjęcia od wielu lat.
Ale przecież potem też byli fotografowie wielcy i trzeba to, w miarę sił, pokazać. Kilkadziesiąt prac, znajdujących się na tej wystawie, to zdjęcia przekazane mi dawniej przez Zofię i Jerzego Lubczyńskich oraz Juliusza Garzteckiego (za co jestem im nieustannie wdzięczny) oraz otrzymane bezpośrednio od autorów.
Fotografowie ci tworzyli w XX wieku, niektórzy dalej tworzą, niektórzy już odeszli, ale nie całkiem - pamięć o nich i ich prace pozostały.
Wielu z nich wpisało się w historię światowej (choćby Władysław Marynowicz, Włodzimierz Habel i David Hamilton) czy polskiej (Zofia Rydet, Paweł Pierściński) fotografii, inni byli i nadal są znani ze swych prac.
Na wystawie znajdują się wyłącznie odbitki autorskie wykonane w wieku ubiegłym, ograniczyłem się do lat 1960-1980.

Nie zadbałem, niestety, we właściwym czasie o pozyskanie prac członków JKF „Niezależni”, którzy już odeszli, a znani byli nie tylko w Polsce. Tu tylko przypomnę choćby Juliusza Kleeberga, Ryszarda Brawańskiego, Cezarego Gajaka czy Tadeusza Brzozowskiego. Sporo ich prac znajdowało się w archiwum „Niezależnych” i mam nadzieję, że kiedyś klub przygotuje wystawę zdjęć tych, którzy zapracowali na jego międzynarodową ongiś sławę.
Jednak nie mogę na tej wystawie pominąć Zofii i Jerzego Lubczyńskich, artystów wielkiego kalibru, cenionych w Polsce i na świecie, dzięki którym nasze miasto było znane na wszystkich kontynentach, nie tylko w środowiskach fotograficznych.

Fotografowie:
Tadeusz Budziński - Rzeszów
Sylwester Godzic - Kielce
Włodzimierz Habel - Poznań (gumodruki)
Władysław Marynowicz - Londyn
Kazimierz Koczur - Wadowice
Zofia Lubczyńska - Jastrzębie-Zdrój
Jerzy Lubczyński - Jastrzębie-Zdrój
Paweł Pierściński - Kielce
Zofia Rydet - Gliwice
Zygmunt Świątek - Warszawa
Bogdan Tarasiuk - Lublin
Waldemar Wysoki - Częstochowa
Jan Zych - Kraków
Jerzy Żak - Krynica
Erwin Kneidingen - Austria (z cyklu „Afrika”)
David Hamilton - Anglia (z cyklu „The Age of Innocence”)
Piero Masera - Włochypowrót
Powrót na okładkę