"Pejzaż i przestrzeń"
Klaudia Pawelec - Gliklich
"Tektoryt"
Monika Styrnol15.05.2008 - 13.06.2008

"Pejzaż i przestrzeń" - Klaudia Pawelec - Gliklich
...

Urodziłam się w Żorach, w mieście, w którym mieszkam do dziś.
Ukończyłam studia na Uniwersytecie Śląskim - Cieszyn - specjalizacja malarstwo.
Malarstwo, grafika oraz fotografia to główne składniki mojego zainteresowania.
Każda z tych dziedzin ma określone miejsce w mojej twórczości.
Poprzez malarstwo i grafikę "dotykam" pejzażu. Natomiast fotografia to narzędzie do obserwacji tego co dzieje się wokół mnie.
Każda z moich prac zawiera cząstkę mojej duszy.


"Tektoryt" - Monika Styrnol
...

Urodziłam się w 1980 roku w Wodzisławiu Śl. - Radlin II.
Po skończeniu Liceum Księgarskiego oraz Studium informatycznego w 2001 roku zdecydowałam się zapisać do Państwowego Ogniska Plastycznego im. L. Konarzewskiego seniora w Rydułtowach. Niestety musiałam zrezygnować. Wróciłam rok później. Skończyłam pierwszy rok Ogniska Plastycznego z wyróżnieniem z rzeźby. Trochę za namową nauczycielki z rzeźby Justyny Reclik zdecydowałam się na zaoczne studia plastyczne w Cieszynie.

W 2004/2005 otrzymałam wyróżnienie Uniwersytetu Śląskiego za realizację w wyróżniających się prac artystycznych z grafiki . Z początku robiłam linoryty, ale szybko przerzuciłam się na "tektoryt". Tektura jest łatwo dostępna, daje dużą dowolność, jest dla mnie ciągłym wyzwaniem - po prostu dobrze się w niej czuję. Tekturę można łączyć z dowolną techniką i pozwala tworzyć zupełnie nowe, własne wariacje. Lubię wykorzystywać zarówno tekturę sprasowaną jak i falistą. Tektoryt można potraktować zarówno jako druk wklęsły jak i wypukły. Tektura nie lubi przesady, przegadania. Trzeba mieć z góry obmyślony plan działania , począwszy od projektu po sposób odbicia. Trzeba wiedzieć jaki efekt chce się osiągnąć.

Obok grafiki, zawsze pociągała mnie fotografia. Krótko należałam do klubu fotograficznego w Mikołowie. Na studiach kupiłam Canona Eos 50. W 2005 otrzymałam wyróżnienie z fotografii w otwartym konkursie fotograficznym "W obiektywie" organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Radlinie. Od 2004 r do 2006 r. wiernie uczestniczyłam w plenerach malarskich organizowanych przez M. O. K. w Radlinie.

Obecnie jestem na piątym roku studiów na kierunku grafika artystyczna pod kuratelą Dr hab. J. Knopka. Pracuję jako grafik komputerowy w firmie specjalizującej się w produkcji namiotów reklamowych. powrót
Powrót na okładkę