"Grudzień'81 - Pierwsze dni stanu wojennego"
Sławomir Fiebig i Wojciech Jung
Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne
18.04. - 10.05.2013
"Grudzień'81 - Pierwsze dni stanu wojennego"


... Do kraju wróciłem przed wprowadzeniem stanu wojennego, dzięki czemu dokumentowałem wydarzenia historycznych czasów, które niebawem nastąpiły. Przez pierwsze dwa dni wojny wykonywałem zdjęcia moim starym Contaxem, który dzięki wsuwanemu do korpusu obiektywowi łatwo było ukryć pod zimowym płaszczem. Później fotografowałem już Olympusami. Dzięki przepustce dla pracownika Solidarności mogłem wchodzić na teren strajkującej Stoczni Gdańskiej. Pierwszego dnia stanu wojennego przebywałem w Stoczni Gdańskiej, gdzie dotarli pracownicy NSZZ Solidarność z gdańskiego MKZ.
Wykonałem tam zdjęcia, które jednak zniszczyłem, gdyż stanowiły one zagrożenie dla obecnych w Stoczni, a nie miałem sposobu ich zabezpieczenia. 14 grudnia udało mi się wykonać podobne zdjęcia, tym razem dysponowałem już bezpiecznym kanałem wyprowadzenia negatywów na zewnątrz Stoczni. Są to w większości zdjęcia unikatowe. 15 i 16 grudnia fotografowałem już tylko wydarzenia poza Stocznią, gdzie przebywanie dla osób nie będących pracownikami stawało się niebezpieczne ze względu na spodziewane zajęcie Stoczni przez wojsko. Część zdjęć z pierwszych dni stanu wojennego wykorzystałem w diaporamie Zatrzymane zmiany, której warstwa obrazowa była pokazana podczas koncertu Jean Michel Jarre w 2005r. w Gdańsku.
Sławomir Fiebig

... Zdjęcia wykonane 16.12. z budynku biura projektów, gdzie pracował mój brat (obecnie mieści się tam centrala Związku Zawodowego Solidarność). Budynek stoi przy drodze od Dworca Głównego w Gdańsku do głównej bramy Stoczni (obecnie gmach NCS). W tym czasie byłem studentem Uniwersytetu Gdańskiego, a zajęcia były odwołane. Już od kilku lat byłem członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Po kilku dniach od zrobienia zdjęć, od brata dowiedziałem się, że ktoś w jego biurze dopytywał się o to, kto robił zdjęcia. Nigdy do mnie nie dotarto, ale w obawie o zdjęcia postanowiłem jak najszybciej je wywołać i schować. Niestety wtedy w sklepach brakowało podstawowych składników wywoływacza i złożyłem go z substytutów. Okazało się, że wszystkie negatywy zostały niedowołane. Pod powiększalnikiem trudno było uzyskać dobre efekty. Dopiero zapis cyfrowy i ich korekcja pozwoliły uzyskać to co widać (choć jakość nie jest najlepsza).
Wojciech Jungpowrót
Powrót na okładkę