"Morskie klimaty"
Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego
(wystawa zbiorowa)19.01.2006 - 10.02.2006

Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne (GTF) to jedno z najstarszych działających w Polsce stowarzyszeń fotograficznych.
Do współzałożycieli GTF należą Jan Bułhak - później nazwany ,,ojcem polskiej fotografii" - oraz jego uczeń Edmund Zdanowski. Dwóch jego członków, a mianowicie Kazimierz Lelewicz i Zbigniew Kosycarz weszło na trwałe do historii fotografii gdańskiej oraz historii GTF. Wśród innych należy wymienić przybyłych z Wilna do Gdańska Edmunda Zdanowskiego z żoną Bolesława, także artystką fotografii. Inni wilnianie to Kazimierz Lelewicz i Gustaw Martusewicz. Ponadto byli w GTF przedstawiciele szkoły poznańskiej Tadeusz Wański - mistrz nastrojowych pejzaży i Grzegorz Kanafocki. Ponadto Maksymilian Jankowski, Henryk Nowy z Boguchwały, Tadeusz Szpak z Gdyni, Tadeusz Staszczyński ze Lwowa, czy Henryk Nowak.
W 1947 Zdanowski, Lelewicz i Wadowski dokonali urzędowej rejestracji stowarzyszenia, które od tej historycznej chwili nazywa się "Gdańskim Towarzystwem Fotograficznym".
Pierwszym prezesem GTF byl inż. Kazimierz Lelewicz, w latach 1924-25 uczeń portrecisty wileńskiego Jana Kuruszy-Worobiewa, potem uczeń Jana Bułhaka - jednego z przedstawicieli “szkoly wileńskiej", której estetyka w jakiś sposób przetrwała długie lata. Był on członkiem zaproszonym Fotoklubu Wileńskiego oraz współtwórcą powstałego w 1926 r. Wileńskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii.
Pierwszą deklarację członkowską (a było ich łącznie ponad 600) wypełni! 5 października 1947 roku Tadeusz Wański - mistrz nastrojowych pejzaży - bodaj najwybitniejszy artysta z kręgu GTF. Przez stowarzyszenie przewinęła się większość znanych i cenionych fotografów Trójmiasta.
"Zloty okres" GTF to lata 70. i 80. W 1973 roku w Sao Paulo GTF został uznany za najlepsze towarzystwo fotograficzne świata, później byty sukcesy w Uniejowie i świdnicy. Od końca lat osiemdziesiątych lat “miłośnicy światłocienia" spotykają się w l i 3 czwartek miesiąca w Klubie Garnizonowym w Gdańsku-Wrzeszczu. Towarzystwo zamierza w tym roku dokonać ponownej rejestracji w oparciu o nieco zmieniony, pierwotny statut.
Aktualnym prezesem GTF jest wybrany w 2004 r. Adam Fleks. Obecnie członkami towarzystwa są profesjonalni fotografowie z których wielu z nich należy do ZPAF i Pomorskiego Klubu Fotografów Reklamowych, a także amatorzy wnoszący świeży powiew w szacowną tradycję. Najbardziej aktywni członkowie biorą regularnie udział wystawach, konkursach, zdobywają sporo nagród i wyróżnień. Poza działalnością artystyczną GTF zajmuje się też popularyzacją fotografii, organizując bezpłatne kursy, na których co roku pojawia się kilkadziesiąt osób.


Autorzy:


Jan Stańczak
Tomasz Ignaciuk
Monika Kozłowska-Walczak
Jarosław Kozłowski
Norbert Gawroniak
Radosław Preiss
Aleksandra Kołtońska
Róża Kurowicka
Piotr Zabłocki
Szymon Michna
Marek Pełszyński
Bogna Danilczuk
Joanna Potorska
Włodzimierz Piechowicz
Anita Czarniecka
Iwona Delegiewicz
Piotr Woldrich
Mikołaj Połoczański
Sławomir Fiebig
Aleksandra Cuzek
Artur Łopatniuk
Wojciech Marciniak
Adam Fleks
powrót
Powrót na okładkę