Jagoda Graczyk
"Malarstwo jest przyjemnością"Jagoda Graczyk
Urodziła się w Dąbrowie Górniczej, gdzie w 1996 roku ukończyła Liceum Plastyczne (specjalizacja szkło artystyczne - witraż). Obecnie jest studentką II roku Akademii Sztuk Pięknych - katedra szkła. Wystawiała swe prace w maju 1996 na wystawie absolwentów Liceum Plastycznego, gdzie zdobyła wyróżnienie, oraz w marcu 1997 na wystawie zbiorowej najlepszych prac z pracowni profesora Jana Kondratowicza.
Wystawa w Galerii "Ciasnej" jest Jej pierwszą wystawą indywidualną, na której zaprezentowane jest 10 prac malarskich wykonanych w latach 1994- 1997. O swojej twórczości Autorka mówi: "Najczęstszym tematem moich obrazów są zwykłe przedmioty, niepozorne: krzesło, czajnik, butelka, kolorowe tkaniny. Portretuję je szukając przede wszystkim wrażenia. Kształty czasem można łatwo rozpoznać, a czasem bronią swojej tajemnicy. Lubię mieszać style, kolory, wszystko jest dozwolone- malarstwo jest przyjemnością.

Gdyby codzienność "posługiwała się" barwami - jakimi operuje na swoich obrazach p. Jagoda Graczyk o ileż świat byłby piękniejszy. Właśnie codzienność - bo ona jest głównym tematem prac autorki- przedmioty zwykłe, rzeczy błache, z pozoru brzydkie, takie jak: czajnik, butelki, draperie w obrazach p. Graczyk urastają do rangi symbolu. Symbolu codzienności, a ona przecież składa się na nasze życie.
Przede wszystkim zachwyca kolorystyka: seledyny, granaty w zestawieniu z szarościami, czerwieniami nadają pracom niemal poetycki charakter. Swoje kompozycje autorka "buduje" z dużych płaszczyzn o często geometrycznych kształtach, którymi wypełnia dalsze plany, a przeciwstawia im subtelne w kolorystyce i formie przedmioty. Ten kontrast kubistycznego koloryzmu ze zmysłową kobiecą ekspresją sprawia niesmowite wrażenie. U tak młodej autorki widać już profesjonalny warsztat plastyczny i to, co dane jest tylko artystom- zdolność przetwarzania rzeczywistości.
Robert Bareja


powrót
Powrót na okładkę