Marek Karch
"Rodeo - Calgary Stampede"

Marek Karch, fotograf z zawodu i zamiłowania. Fascynuje Go wszystko co inne i egzotyczne. Pierwszą wystawę zrealizował w 1997 roku. Dotyczyła ona Kamerunu, a w szczególności charakterystycznych, i nie tylko, krajobrazów i twarzy Czarnego Lądu. Uwielbia podróże, szczególnie na inne kontynenty: Ameryka ( USA i Kanada), Azja (Chiny), kilkakrotnie Afryka.

Kilkadziesiąt zdjęć, które wybrałem z 3 500 nie są w stanie zobrazować wspaniałości imprezy, którą jest Kanadyjskie Rodeo, niemniej zapraszam serdecznie do obejrzenia wykonanych przeze mnie zdjęć. Marek Karch

"Stampede" - wiatr, który wzbudza tabun pędzących koni.
Pierwsze rodeo pod tą nazwą odbyło się w Calgary, we wrześniu 1912 roku, jednym z współorganizatorów był Gay Weadick. "Stampede Park" zajmuje 137akrów. Pracowników obsługujących park zatrudnionych na pełnym etacie jest 230, a dodatkowo na czas Stampede zatrudnianych jest 2800 osób oraz 1800 wolontariuszy. Obecnie Stampede odbywa się corocznie w lipcu i odwiedza go co roku około 1 200 000 osób.
W czasie trwania "Stampede" odbywają się m.in. następujące konkurencje wyłaniające w ostateczności zwycięzcę: strzyżenie owiec, podkuwane koni, sprawność drwali, liczne konkurencje odbywające się w wiosce indiańskiej oraz najważniejsza - RODEO, w którym uczestniczą najlepsi "kowboje" z całego świata. Na RODEO składa się kilka konkurencji m.in.: jazda pań na czas, ujeżdżanie koni z i bez siodła, ujeżdżanie byków, łapanie i związywanie cielaków, dojenie krów, łapanie na lasso dzikich koni. Najważniejsza i ostatnia z imprez to wyścigi Chuckwagon. Dodatkowe atrakcje przyciągające turystów to: parada rozpoczynająca Stampede, wesołe miasteczko, otwarta wioska indiańska, występy piosenkarzy Country z Nashville, kasyno i wiele innych. Zakończeniem każdego dnia RODEO są pokazy sztucznych ogni oraz występy młodzieży ze szkół.

powrót
Powrót na okładkę