„Świat kwiecistych impresji”
Jadwiga Bogusz-Wiśniewska


18.02.2021 do 12.03.2021


Jadwiga Bogusz-Wiśniewska
„Świat kwiecistych impresji”


„Jest mowa kwiatów tajemna i cicha, Od tęczy wzięta, nawiedzona wonią, Na wielką ucztę podana z kielicha I bardzo szczodrą i łaskawą dłonią…” Wincenty Pol.

Kwiaty są darem dla tej ziemi a moja miłość do kwiatów sięga najmłodszych lat. Moje życie zawsze było pełne kwiatów, często zbierałam je na łące. Przynosiłam je do domu aby sprawiały radość. Malując pastelowe czy też kontrastowe kolory też mogę przynieść radość. Spoglądałam w nie głęboko aby poczuć ich moc i piękno. Teraz zamiast zbierać kwiaty, maluję je, aby podzielić się nimi z przyjaciółmi i bliskimi. Często dlatego kwiaty są postrzegane jako cudowne i piękne a wyjątkowi ludzie widzą w nich coś więcej. Kwiaty mają swoją magię…
A nawet te najmniejsze kwiaty mogą mieć najsilniejsze korzenie. Ich elegancja i delikatne akcenty wprawiają nas wszystkich w podziw i radość. Kwiaty zainspirowały wielu wpływowych ludzi do odkrycia sensu życia i poprawy świata.

Aby uczcić piękno kwiatów, pragnęłam wnieść radość życia, mogę tworzyć sztukę, uczyć się symboliki kwiatów lub czytać cytaty o kwiatach.

Kwiaty zachwycają swą różnorodnością, pięknem, kolorami, roślinę można spojrzeć z innej perspektywy. Kwiaty wzbudzają w ludziach emocje, głębokie doznania estetyczne. Motywy związane z nimi pojawiają się w tekstach kultury bezpośrednio nawiązując do ich piękna, jak i stają się motywami florystycznymi dopełniającymi charakterystykę bohatera literackiego, łączy się z nimi bogata metaforyka. Na przestrzeni wieków tworzył się język kwiatów. Z czasem stały się one wyraźnymi i ponadczasowymi symbolami. Na przykład czerwona róża to dowód miłości, narcyz symbolizuje zapatrzenie w siebie, lilia to niewinność. Fascynacja ich pięknem na trwałe pozostawiła ślady w naszej kulturze. „O czym mówią kwiaty” – o miłości, przyjaźni, nadziei… poprzez ich metaforyczne, symboliczne i ukryte znaczenie mówią do nas o sprawach ważnych, o przemijających chwilach, o tym co dla każdego człowieka jest istotne.

„Jeśli spojrzysz we właściwy sposób, zobaczysz, że cały świat jest ogrodem.” – Frances Hodgson BurnettW związku z epidemią koronawirusa (SARS-CoV-2) do odwołania wystawy będą się odbywały, zgodnie z harmonogramem, bez wernisaży i spotkań autorskich.
Wystawy będą otwarte dla odwiedzających zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi, ale wyłącznie pojedynczo i po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym.
Grupowe zwiedzanie jest zawieszone do odwołania.

Prace wystawione w galerii można zobaczyć online na stronie galerii ciasna.dl.pl, a wirtualne zwiedzanie galerii jest dostępne na stronie Zonerama.

Katalog wystawy do pobrania i samodzielnego wydrukowania.
Katalogi w postaci wydruku czekają, jak zawsze, w galerii.Wystawy w Galerii „Ciasna” zrealizowano przy pomocy środków budżetowych Miasta Jastrzębie Zdrój.
powrót
Powrót na okładkę