„Ile oczu tyle spojrzeń...”
Janina Bogusz-Wiśniewska


18.5.2017 do 16.6.2017


Od Autorki:
„Ile oczu tyle spojrzeń...”

to tytuł wystawy, na której pragnę zaprezentować moje spojrzenie na otaczającą rzeczywistość kolorami tęczy. To, co widzę, jest kawałkiem naszego świata. Mam nadzieję, że po obejrzeniu tej wystawy świat stanie się piękniejszy, jaśniejszy, pełen barw i światła.

Urodziłam się w Wodzisławiu Śląskim w 1965 roku. Ukończyłam Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej, Studia Pedagogiczno-Artystyczne 5-letnie na UŚ (filia w Cieszynie), Studia Podyplomowe Pedagogika Sztuki: Plastyka i Wiedza o Kulturze w IDN Wiedza w Katowicach (filia Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium z siedzibą w Gnieźnie) oraz AWF na Uniwersytecie w Opolu.
Obecnie pracuję jako nauczyciel plastyki i zajęć artystycznych w Gimnazjum nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju oraz wychowania fizycznego SP.16 w Jastrzębiu-Zdroju.
Kocham też podróże czego dowodem są moje fotografie. Pasje te doskonale ze sobą współgrają, pozwalając widzieć piękniejszą stronę rzeczywistości.
Moją pasją jest rysunek i malarstwo, akwarela oraz fotografia.

„Prawdziwy artysta widzi, że sztuka nie ma granic, czuje, jak bardzo daleki jest od swego celu i podczas gdy inni podziwiają go, on sam boleje nad tym, że nie dotarł jeszcze do tego punktu, który ukazuje mu się w oddali, jak światło słońca”
Ludwig van Beethoven

Poprzez własne przygody malarskie uświadamiam sobie, że sztuka pozwala lepiej zrozumieć świat. Dzięki niej życie staje się bardziej odkrywcze i ciekawsze.
Podejmując własną działalność plastyczną, lepiej poznaję i przeżywam dzieła swoich mistrzów, a poprzez to też rozumiem i doceniam zmagania plastyczne moich uczniów.
Na lekcjach plastyki uczę, kształtuję wrażliwość na sztukę, na świat, na piękno, budzę wyobraźnię i fantazję twórczą młodzieży, kulturę smaku i poczucie estetyki.

Pasja to alternatywna droga do obowiązków zawodowych. Często te drogi przecinają się.
Tak jest, gdy nauczyciel jest jednocześnie twórcą.
W sumie tak powinno być, bo któż lepiej niż artysta pokaże piękno otaczającego świata, pobudzi wyobraźnię do tworzenia, odkryje tajemnice sztuki. To zadanie wykonujemy każdego dnia, pracując z uczniami, ale pozostają jeszcze własne marzenia, nieodkryte drogi...
Moja droga artystyczna nie skończyła się, ciągle chcę iść w stronę słońca..............
jestem jeszcze w drodze.

Dziś, na chwilę przystając, chciałabym Państwu przedstawić kilka moich spojrzeń na otaczającą rzeczywistość.powrót
Powrót na okładkę