"Zaczarowany Ogród"
Bożena Płocharska


z cyklu "Jastrzębska Galeria Młodych" - edycja 12

19.12.2013 - 10.01.2014
Autorka o sobie:

Bożena Płocharska

z domu Szczecina,
ur. 30.10.1969 w Wodzisławiu Śląskim.
Mężatka. Mam jednego syna, Patryka. Od 20 lat mieszkam w Jastrzębiu na Pomorskiej 17/6. Pochodzę z rodziny górniczej. Mój tata pracował na kopali Jas-Mos i mąż też tam pracuje.
Absolwentka L.O. w Jastrzębiu-Zdroju, a następnie ogniska plastycznego w Rydułtowach (z wyróżnieniem kolorystycznym) i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, specjalność - kreacja plastyczna z grafiką użytkową.
Obrona dyplomu: 31 października 2013. Część artystyczną dyplomu stanowiły 3 rodzaje książeczek dla dzieci, do których opracowałam ilustracje, dołączając portrety z warzyw i ręcznie robione laleczki. Natomiast drugą częścią dyplomu była praca licencjacka - próba monografii jastrzębskiego rzeźbiarza, Jarosława Namiestnika. O wyborze tematu zadecydował w dużej mierze sentyment do kopalni Jas-Mos, ponieważ jestem z nią i jej środowiskiem zżyta. Pan Jarosław był moim sąsiadem, zawsze podziwiałam jego prace - chodziłam co niedziela do zabytkowego kościółka na osiedlu Przyjaźń, w którym znajduje się droga krzyżowa wykonana przez niego jako metaloplastyka i słynny metalowy krzyż koło zakrystii (przy którym mam pamiątkowe zdjęcia z Pierwszej Komunii Św. - jak widać sztuka towarzyszyła mi od dzieciństwa).
Tworząc swoje książeczki artystyczne podążam śladem włoskiego mistrza Giuseppe Arcimmboldo. Otwieram „Zaczarowany Ogród” warzyw i owoców, który pobudza wyobraźnię, inspiruje do działania twórczego, rozbudza poczucie piękna i estetyki. Moje książeczki poprzez zabawę rozwijają wszechstronne uzdolnienia, pomysłowość, budują kreatywne i przestrzenne myślenie.
Uwielbiam owoce i warzywa, chciałabym zarazić tą miłością wszystkich. Jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania i to właśnie jest „hasło” przewodnie i mój przekaz w książkach: JEDZ WITAMINY - ŻYJ ZDROWO I NIETUZINKOWO.powrót
Powrót na okładkę