"Jastrzębska Galeria Młodych"

edycja piąta

Marek Łabuś
"Podróż" i "Oświęcim"

Kartki świąteczne uczestników zajęć Pracowni Plastycznej MOKod 14.12.2006 do 12.01.2007


Pracownia plastyczna MOK powstała w październiku 1996 roku.
Początkowo zajęcia odbywały się w świetlicy MOK przy ulicy Wielkopolskiej, w 2000 roku przeniesiono ją do odrestaurowanego budynku Domu Zdrojowego, gdzie funkcjonuje do tej pory. Pracownia jest niewątpliwie miejscem spotkań ze sztuką - zarówno w jej praktycznym, jak i teoretycznym wymiarze. Otwarta dla dzieci, młodzieży i dorosłych - wszystkich, którzy czują potrzebę tworzenia, chcą poznać nowe techniki, udoskonalić warsztat, rozwinąć swoje zainteresowania. Uczestnicy zajęć bardzo często prezentują swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych (m.in. w Domu Zdrojowym, Galerii "Epicentrum", Galerii "Ciasnej"), biorą udział w konkursach na poziomie miejskim, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym (m.in. w Jastrzębskim Festiwalu Kultury, wojewódzkim konkursie plastycznym "Anioły", Międzynarodowym Konkursie "Bohunowa Paleta"), zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wielu z nich tutaj rozbudziło w sobie chęć studiowania i pod kierunkiem instruktorów przygotowywało się do egzaminów na uczelnie plastyczne czy historię sztuki. Corocznie organizowany jest Wakacyjny Plener Malarski (Istebna, Ustroń, Pszczyna, zamek w Mosznej), którego podsumowanie stanowi wystawa poplenerowa w Parku Zdrojowym.
/Katalog wystawy jubileuszowej - Miejski Ośrodek Kultury
Galeria Epicentrum – Magazyn 22/

Na wystawie jest eksponowanych kilkadziesiąt prac wykonanych pod kierunkiem instruktorów Renaty Dziadek i Małgorzaty Patek.

Marek Łabuś


O sobie i Podróży:
Świadomość widzenia nie przekłada się na świadomość fotografowania.
Dlatego też zawsze cieszyły i cieszyć mnie będą obrazy, które udaje mi się zarejestrować świadomie, gdyż wtedy wiem, że są ułamkiem tego jak pojmuję to, co mnie otacza.
Moje postrzeganie nie należy do szczególnie skomplikowanych, to też nie ma potrzeby gorączkować się myśląc na sensem tego, co zobaczysz na moich fotografiach.
Podróż - tak zinterpretowałem temat, jaki przyszło mi zrealizować w ramach zajęć szkolnych. Założeniem było odnieść się do motywu ogólno pojętej Podróży, dodatkowo odbitki pozytywowe miały być wykonane bez kadrowania pod powiększalnikiem. Do zrobienia tych zdjęć użyłem aparatu średnioformatowego, oraz czarno-białego negatywu. Moja Podróż pozostawia duży margines interpretacji dla widza. W zasadzie każdy może ułożyć te fotografie w dowolnej kolejności tworząc być może własną opowieść.

Jestem członkiem Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego "Niezależni" od 2004 roku,uczę się w Policealnym Studium Fotograficznym w Katowicach tudzież studiuję Informatykę, specjalizacja Grafika komputerowa i multimedia. Mieszkam w Świerklanach.


powrót
Powrót na okładkę