"Wystawa fotografii otworkowej Jakuba Kaszuby i Krzysztofa Sowy"
15.11.2012 - 7.12.2012"Fotografia otworkowa to rodzaj magii, wejście do świata, w którym światło zaklęte jest w czarodziejskim pudełku. Czujemy się jak dzieci w krainie fantazji, odkrywamy nieznane, docieramy do miejsc dostępnych tylko wybranym. A wystarczy tak niewiele - pudełko z maleńkim otworkiem i czarodziej, żeby codzienność zamienić w piękną bajkę, marzenie, sen. Dlatego weź szczyptę cierpliwości, zaczarowaną szpilkę, kawałek magicznego papirusa, kilka stóp czarodziejskiej taśmy i to niezwykłe pudełko (po babcinej kawie lub czekoladkach) i ruszaj na podbój niewidzialnego świata..."
Małgorzata Kochman-Sidorowicz.


Jakub Kaszuba
ur. 1973, zameldowany na stałe w Jaworznie. Wieczny student jaworznickiej "Szkoły Widzenia" prowadzonej przez prof. Jakuba Byrczka i członek Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest entuzjastą fotografii otworkowej i tradycyjnej. Fotografia otworkowa jest jego sposobem na życie, ucieczką w magiczny świat fotografii, gdzie efekt końcowy jest do ostatniej chwili nieprzewidywalny. Ucieka w ten świat przy każdej okazji, choć przejście do niego nie jest łatwe - ma tylko 0,25 mm średnicy, ale warto się pomęczyć, by to wszystko zobaczyć i przeżyć.
Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych, stały uczestnik warsztatów fotograficznych w Broniszowie.
Wraz z Krzysztofem Sową tworzy nieformalny tandem autorski "Kaszuby", który w ramach Festiwalu OFFO 2011 prezentuje słynny już projekt pt. "Fabryka słońca".

Krzysztof Sowa
ur. 1968, mieszkaniec Jaworzna. Choć zawodowo nie jest związany z fotografią, poświęca jej znaczną część swojego wolnego czasu. Wierny członek jaworznickiej "Szkoły Widzenia", grupy amatorów prowadzonej przez prof. Jakuba Byrczka, członek Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego i wielokrotny uczestnik warsztatów fotograficznych w Broniszowie.
Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych, jest współautorem albumu fotograficznego "JAWORZNO Miasto w fotografii Szkoły Widzenia". Zainteresowanie i fascynację fotografią otworkową zawdzięcza przyjaźni z Jakubem Kaszubą, który na plenery zawsze zabierał całą masę dziwnych puszek, a potem zadziwiał powstałymi w nich obrazami.
Dla wspólnych działań tworzą "Tandem Fotograficzny Kaszuby" i jako taki mają na koncie dwie wspólne wystawy, z których jedna pt: "Fabryka słońca" była również prezentowana w ramach IV Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej.powrót
Powrót na okładkę