"Anioły współczesności"
Justyna Komar19.02.2009 - 13.03.2009<


Czy nam, współczesnym potrzebne są jeszcze anioły? Czy czujemy się już całkiem bezpieczni w naszych zamkniętych monitorowanych osiedlach i strzeżonych parkingach? Czy wysokie ubezpieczenie nie sprawia, że śpimy spokojnie w naszych hypoalergicznych pościelach? Cóż więc dzieje się z niechcianymi aniołami? Czy zostały uprzątnięte na stałe? Może same mają dość swojej niewdzięcznej roli? Czy może trafiły do takiego składu upadłych aniołów - jak ten - i tu czekają, aż będą znowu potrzebne?(...).

Justyna Komar

Prace Justyny Komar przywodzą na myśl coś pomiędzy pseudofilmowymi kadrami Cindy Sherman, sklepowymi wystawami Eugene Atgeta a surrealistycznymi poszukiwaniami grupy "Bifur".
Autorka próbuje przedstawić z dystansem problem ludzkiej tożsamości w plastikowym świecie. Ludzie sami nie wiedzą po co istnieją (dylemat odwieczny) i czy wogóle istnieją, czy są immanentnymi bytami czy tylko pionkami na szachownicy.
Dość prosta stylistyka kontrastuje z wyrafinowaną grą, pomiędzy rzeczywistością a marzeniem. Autorka stawia przed nami egzystencjalną zagadkę... jaką?
Musicie zgadnąć sami...

Włodek Kierus


Justyna Komar o sobie.


Zaczęło się od Marianny i Zygmunta. No i jestem.

Hmm... jestem fotografem.

Lubię fotografować otoczenie. Często to najbliższe. Staram się dostrzec i docenić to, co codzienne i tuż obok. W zależności od okresu życia, pory roku czy dnia, jak również nastroju pokazuję rzeczywistość tak, jak w danym momencie ją odczuwam. Fakt, że odbiera się wszystkimi zmysłami, a w fotografii czasem trudno pełnię tych wrażeń przekazać, ale język obrazu fotograficznego jest mi najbliższy.
Od września 2005 współpracuję z pierwszą w Polsce Internetową Szkołą Fotografii, gdzie zajmuję się estetyką i kompozycją obrazu.
Od 2006 r. jestem też Członkiem Mazowieckiego Towarzystwa Fotograficznego.
Ukończyłam studia podyplomowe z zakresu grafiki komputerowej 2D w Instytucie Sztuki na Uniwersytecie Śląskim (Filia w Cieszynie), a wcześniej filozofię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Brałam udział w następujących wystawach:
2008 Anioły, Warszawa, praCoVnia Art Club
2007 Pan Czasu, Rybnik, Galeria Fotografii DeKa i Łódz, Galeria Zarzewska
2006 Pan Czasu, Warszawa, Green Gallery (wystawa indywidualna)
2004 wystawa pokonkursowa Fotograficznych Mistrzostw Warmii i Mazur, Olsztyn
2004 Domowa Atmosfera, Kraków
2004 Niepamięci Ślad, Warszawa (wystawa indywidualna)
2002 Biennale Grafiki Komputerowej, Opava
2003-2005 udział w wystawach Galerii Bezdomnej w Berlinie, Essen, Melbourne, Krakowie, Warszawie, Katowicach

Jestem współautorką książki, która się właśnie ukazała. Książka składa się z trzech części, a moja jest ta ostatnia. Zawiera zdjęcia różnych fotografów, głównie amatorów i krótką ich analizę, refleksję dotyczącą ich odbioru.Adresowana jest ona do początkujących fotoamatorów, zawiera wiele cennych informacji, pomaga nie dać się omamić marketingowej papce i jest napisana przyjaznym, gawędziarskim językiem.
Włodzimierz Barchacz, Justyna Komar, Moja cyfrówka i ja, Polskie wydawnictwo Fotograficzne, 2009, ISBN 978-83-924694-2-1

Kontakt:
Justyna Komar
www.justynakomar.art.pl
slonko@pinhole.com.pl
tel. 691538562


powrót
Powrót na okładkę