„Jastrzębie-Zdrój”
Marek Krauss


14.03.2019 do 12.04.2019
Marek Krauss,

polski malarz prymitywista, nazwany przez Marię Terlecką z „Wiadomości Kulturalnych” „Warszawskim Nikiforem”, urodził się w 1955 roku w Warszawie z porażeniem mózgowym.
Jest synem Reginy z domu Karaś, tancerki zespołu „Skolimów” i Krzysztofa Kraussa, dziennikarza „Życia Gospodarczego".

W dzieciństwie kilka lat (1962-1968) spędził w zakładzie psychiatrycznym w Garwolinie, potem ukończył w Warszawie podstawową i zawodową szkołę specjalną introligatorską . Jako introligator przepracował dziesięć lat w zakładzie pracy chronionej „Wspólna Sprawa”.
Malować zaczął przed 1970 rokiem i od tego czasu stworzył prawie dziesięć tysięcy obrazów, które prezentował na ok. 400 wystawach zbiorowych i indywidualnych, również za granicą. Pierwsza wystawa indywidualna odbyła się w 1998 roku w Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim.
Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych u ponad 400 kolekcjonerów na całym świecie (Kanada, USA, Francja, Włochy, Szwajcaria, Austria, Islandia, Finlandia, Holandia, Norwegia, Niemcy, Izrael, Anglia), a także w zbiorach Krzysztofa Kubali, prof. Religi, byłego prezydenta Komorowskiego, konsulatu USA, , czy Muzeum Sztuki Ludowej Mariana Pokropka w Otrębusach.
Współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Legionowie, Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Kinem „Kultura” w Wołominie. Uczestniczy w licznych akcjach charytatywnych. Uhonorowany został odznaką Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
W 1997 firma MacDonald kupiła 17 jego obrazów.
Od 1997 kilkakrotnie wystawiał w prywatnej Galerii Eugeniusza Gena Małkowskiego.
W 1998 roku miał wystawę w BWA w Krynicy, na której specjalnym gościem był Stefan Półchłopek, ten który opiekował się Nikiforem.
W tym samym roku obraz pt „Wielkie pranie” został sprzedany w domu aukcyjnych Rempex za 600 zł, a w 1999 znalazł się w katalogu Mayer's wydanym w Szwajcarii.
W 2000 roku był artykuł na jego temat w „Super Ekspressie” oraz był głównym gościem w TVN w programie „Rozmowy w toku”.
W 2003 wydano 13 kartkowy kalendarz z jego obrazkami i wierszami Anny Czachorowskiej, która też napisała wiersz o nim.
W 2015 roku brał udział w wystawie „Nikifory” w krakowskim MOCAK wraz z Dwurnikiem, oraz w Zakopanem w galerii Hasiora, z wystawy tej został wydany katalog, a obraz „Autoportret” został ubezpieczony na kwotę 5000 złotych.
Za 5 obrazów pt „Sejm bar” przebywał razem z żoną (wraz z transportem) 3 dni w Zakopanem w jednym z najdroższych hoteli – „Nosalowy Dwór”.
Zespół „Sexbomba” wydał singiel „Nel BLu Di Pinto Di Blu” i album muzyczny z jego obrazkiem na okładce.
Teatr „Rampa” wydał plakat do bajki „Złota kaczka” z jego obrazem.
Od kilkunastu lat ma duże zamówienia na portrety oraz na kopie prac innych malarzy.
4 marca 2016 roku dostał w Legionowie medal „Victoria Est Amor”.
Jedna z jego prac –.„Portret właściciela drukarni” znalazła się na kurierskim znaczku pocztowym w Islandii.
Powstała piosenka „Pomalowane sny” inspirowana cyklem obrazów „Zakurzony Przasnysz". Można ją usłyszeć w jego telefonie.

Jego obrazy mają własny styl i klimat. Charakteryzują się śmiałym zestawieniem barwnych plam, a przedstawiają świat nie całkiem realny, wyobrażony a nie kopiowany. W wielu z nich jest spora doza humoru i ironii, a także odniesienia do współczesnej rzeczywistości.

Więcej informacji na stronie internetowej www.mkrauss.com/dom/powrót
Powrót na okładkę