III OFFO
- wystawa zbiorowa fotografii otworkowej uczestników III Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej
- Cezary Dybowski, Justyna Komar, Kuba Luboradzki, Robert Panas, Wojciech Różyński, Piotr Zastróżny



3.11 - 11.12. 2009

Wernisaż odbędzie się 7.11.2009 o godz. 17.00


Czym tak właściwie jest OFFO?

OFFO 2009 to trzecia edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej organizowanego przez Grupę Trzymającą OFFO. Jest to impreza cykliczna (biennale), która nie ma odpowiednika w polskim środowisku fotograficznym, znana także za granicami kraju.

W listopadzie 2009 w ok. 50 galeriach w ramach OFFO zostaną pokazane wystawy ponad 100 autorów z Polski i zagranicy. Podczas Festiwalu można będzie zobaczyć prace pochodzące m.in. z Francji, Argentyny, Australii, USA czy Rosji. Także część galerii znajduje się już poza obszarem Górnego Śląska (Alwernia, Częstochowa, Jelenia Góra). Tak duża liczba wystaw pozwala ukazać nie tylko różnorodność efektów, jakie można uzyskać przy wykorzystaniu camery obscury, lecz również wielość punktów widzenia i poglądów na temat fotografii, sztuki czy, po prostu, rzeczywistości. Wystawy festiwalowe eksponowane będą w styczniu/lutym 2010 w zielonogórskiej galerii BWA oraz innych na terenie miasta, a następnie w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu, w połowie 2010 roku przewidziana jest duża wystawa OFFO w Niemczech.
Udział w Festiwalu biorą uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii - członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polski, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P. Wystawom towarzyszyć będą pokazy filmów otworkowych, multimediów, prelekcje, pokazy, oraz wydawnictwo stanowiące po części katalog, ale też zbiór artykułów teoretyków i praktyków fotografii otworkowej.

OFFO powstało jako inicjatywa kilku członków JKF "Niezależni" i w 2005 roku było organizowane jako impreza klubowa. W celu organizacji II edycji powstała już nieformalna Grupa Trzymająca OFFO, do której w 2009 roku dołączyła Grupa Szybkiego Reagowania OFFO.

OFFO 2009 uzyskało honorowy patronat Okręgu Śląskiego ZPAF.
Więcej informacji zarówno na temat OFFO, jak i poszczególnych Autorów oraz ich zdjęcia i artykuły dotyczące fotografii otworkowej na stronie: III OFFO 2009, drugi adres kopia.
Barbara Englender


Cezary Dybowski - Warszawa



Cezary Dybowski - Warszawa
Fotografuje od 1968 r., od 1979 zawodowo. Zaczynał jako uczeń w Zakładzie Fotograficznym Lecha Grobelnego, po uzyskaniu uprawnień rozpoczął własną działalność w rzemiośle fotograficznym. Współpracował z prasą młodzieżową i kulturalną ("Na Przełaj", "Walka Młodych", "Radar"). W 1998 r. został członkiem Związku Polskich Fotografików Przyrodniczych, w 2002 r. zaproszono go w szeregi Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego. Był pomysłodawcą, założycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Mazowieckie Towarzystwo Fotograficzne. Wymyślił oraz powołał do życia Biuletyn Fotograficzny "Foto Café", którego był redaktorem naczelnym. Od 1999 r. jest animatorem ruchu fotograficznego i popularyzatorem sztuki fotografii, w szczególności wykorzystując do tych celów internet. Organizował plenery fotograficzne, w tym słynne Plenery Prawdy, których charakter określano jako edukacyjny. M.in. o tej jego działalności dr Wojciech Bobrowicz z UMCS napisał pracę doktorską, wydaną w 2006 r. w formie książki pt. "Internet, kultura, edukacja". W 2000 r. współpracował przy tworzeniu nowej formuły miesięcznika "Foto"; z jego inicjatywy powstał "Biuletyn pl.rec.foto", redagowany przez uczestników internetowej grupy dyskusyjnej. W 2006 r. założył Polskie Wydawnictwo Fotograficzne, które zajęło się wydawaniem cennych książek z dziedziny fotografii (np. Witolda Dederki). Fotografuje głównie aparatem wielkoformatowym 4x5 cala, sporadycznie 6x7, prawie wyłącznie w technice czarno-białej. Uważa, że dojrzałość w fotografii nie polega na zrobieniu dobrego zdjęcia, ale na umiejętności powstrzymania się od zrobienia złego. W fotografii (i w sztuce w ogóle) interesuje go przede wszystkim kompozycja. "Aparat fotograficzny jest narzędziem; takim samym, jak łyżka czy młotek. Do jedzenia zupy używam łyżki; analogicznie postępuję w fotografii - dobieram sprzęt do efektu, który chcę uzyskać. Zaczyna być źle, gdy ktoś chce jeść zupę młotkiem."


Justyna Komar - Warszawa



Justyna Komar - Warszawa
Lubię fotografować otoczenie. Często to najbliższe. Staram się dostrzec i docenić to, co codzienne i tuż obok. W zależności od okresu życia, pory roku czy dnia, jak również nastroju pokazuję rzeczywistość tak, jak w danym momencie ją odczuwam. Fakt, że odbiera się wszystkimi zmysłami, a w fotografii czasem trudno pełnię tych wrażeń przekazać, ale język obrazu fotograficznego jest mi najbliższy. Od kilku lat coraz bardziej interesuje mnie w fotografii forma. Na pewno miała na to wpływ lektura W. Kandyńskiego, którego uważam za mistrza w zakresie operowania kolorem i właśnie formą. Bardzo bliskie są mi również prace Bauhausu. Od 2008 r. w wolnych chwilach zajmuję się polską stroną o fotografii otworkowej. Jakkolwiek strona jest polska, to prezentowane w niej galerie i linki prowadzą do fotografów z różnych krajów. Ukończyłam studia podyplomowe z zakresu grafiki komputerowej 2D w Instytucie Sztuki na Uniwersytecie Śląskim (Filia w Cieszynie), a wcześniej filozofię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od września 2005 współpracuję z pierwszą w Polsce Internetową Szkołą Fotografii, gdzie zajmuję się estetyką i kompozycją obrazu. Brałam udział w wielu wystawach, m.in.: i inne, Anioły, Pan Czasu, Domowa Atmosfera, Niepamięci Ślad, Biennale Grafiki Komputerowej w Opavie. Jestem współautorką książki Moja cyfrówka i ja. Adresowana jest ona do ludzi myślących, którzy chcą się czegoś o fotografii nauczyć, coś zrozumieć, aby fotografować świadomie i lepiej. Nad poprawnością techniczną książki czuwał doktor Marek Sutkowski pracujący na Politechnice Warszawskiej i Wojskowej Akademii Technicznej. Autorem części tekstowej jest Włodzimierz Barchacz, a ja przygotowałam część III - zdjęciową. Można tu znaleźć dobre fotografie, ilustrujące popularne tematy. Autorami zdjęć są w większości amatorzy. Każdą fotografię połączyłam z opisem o charakterze edukacyjnym.


Kuba Luboradzki - Warszawa



Kuba Luboradzki - Warszawa
Krótkie CV artystyczne nie istnieje. Długie zresztą też nie. Na tym w zasadzie można by zakończyć, ale można też dodać parę słów wyjaśnienia. Droga do fotografii otworkowej była o tyle nietypowa, że wynikała z innego mojego hobby, a mianowicie stolarstwa. Rok 1999 i połowę 2000 spędzałem pracowicie na stypendium w Japonii i zajmowałem się rzeczami całkowicie różnymi od jakiegokolwiek rodzaju fotografii. Pracowałem na Uniwersytecie Kiushiu w pięknym mieście Fukuoka. Japoński system pracy, polegający na siedzeniu na uniwersytecie praktycznie od rana do wieczora powodował, że zaczynając pracę o 10 rano a kończąc o 10 wieczorem nie byłem w stanie, nawet mimo najszczerszych chęci, wypełnić całego tego czasu badaniami i pracą eksperymentalną. Szczęśliwie internet pozwalał zapełnić ewentualne przerwy w pracy. Wtedy dowiedziałem się od przyjaciela będącego w Warszawie, a co ważniejsze zajmującego się fotografią, o istnieniu fotografii otworkowej. Początkowo zainteresowałem się głównie samym problemem wykonania aparatu jako eleganckiego przedmiotu. Po powrocie do Polski udało nam się omówić szczegóły i powstał pierwszy aparat na błony 4x5 cala, który mój przyjaciel sobie zabrał, zmuszając mnie do produkcji następnego. Egzemplarz ten zainteresował osoby, które - o dziwo - wyraziły chęć kupna. Był to początek produkcji seryjnej, choć serie były bardzo krótkie, nie przekraczające 2-3 egzemplarzy. Kolejnym etapem były aparaty na zagięty film. W międzyczasie niepostrzeżenie zrodziło się zainteresowanie samą fotografią otworkową. Obecnie jestem posiadaczem kilku aparatów, wszystkich na filmy formatu 4x5 cala, powstają też kamery na film zwojowy 120 i na duże formaty 24 x 30,5 cm. Bycie amatorem, poza brakiem odpowiedniego CV, ma w zasadzie same dobre strony. Wolność wyboru: kiedy, co, jak i czy w ogóle fotografuję. Praca bez pośpiechu i przymusu uzyskiwania "rezultatów". Trzecie OFFO to moja pierwsza wystawa.


Robert Panas - Białystok



Robert Panas - Białystok
Zajmuję się fotografowaniem ciemnią optyczną, najprostszą metodą rzutowania obrazu na materiały światłoczułe. Nie stosuję soczewek, zapraszam wszechobecną energię do bezpośredniej współpracy. Nie stawiam Światłu żadnych żądań czy ograniczeń, zapraszam je łagodnie do wnętrz moich prostych kamer, rejestruję, dokumentuję, poznaję. Fotografowanie ciemnią optyczną jest w większości nieprzewidywalne, konstruując najprostsze rejestratory, spodziewam się zadowalających efektów, czasem żadnych. Manipuluję ogniskową i średnicą otworka, przewiduję i nie przewiduję. Proste kamery rejestrują rzeczywistość absolutną, niedoskonałość kadru, niedoskonałość mojego postrzegania świata. Wykonanie camery obscury nie jest wyjątkowym zdarzeniem, to wyjątkowo proste czynności. Wyjątkowym natomiast dla mnie zdarzeniem jest uzyskany fotogram, mój wizualny antyobraz. Używam materiałów negatywowych, pozytywowych i natychmiastowych, błon graficznych oraz papierów światłoczułych. Od kilku lat realizuję konsekwentnie trzy projekty: "weAreChildrenOfOneGod", "Possession" oraz "forestPeople". Są one wynikiem moich przemyśleń i próbą uporządkowania zdarzeń, które są moją przeszłością i teraźniejszością.


Wojciech Różyński - Warszawa



Wojciech Różyński - Warszawa
Rocznik '66, Warszawa. Związany z Galerią Działań i Galerią XX1 w Warszawie.
Ważniejsze wystąpienia:
1990 - "Moje Love Story"- Ogólnopolska Wystawa Fotografii "Konfrontacje '90", Gorzów Wlkp.;
1992 - "Poezja Mojego Miasta" - Stara Kordegarda, Łazienki Królewskie ,Warszawa (kurator honorowy Edward Hartwig);
1999 - "Magia Fotografii" - Centrum Sztuki Współczesnej "Zamek Ujazdowski", Warszawa;
1999 - "Między Jawą a Snem" - "galeria działań", Warszawa;
2000 - "Ab Ovo" - "Galeria Opera", Centrum Sztuki Współczesnej "Zamek Ujazdowski", Warszawa;
2000 - "ZOO" - "Galeria Kuchnia" SBWA w Galerii Rzeźby Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy;
2001 - "Międzynarodowa Wystawa W Środku Oka Sztuki" - "galeria działań", Warszawa;
2002 - "REACTIONS" - "Exit Art Gallery" - New York City;
2002 - "REAL LIGHT" - "Galeria działań", Warszawa;
2005 - "IBERIADA 2005" - I Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej, Śląsk;
2006 - "La fotografia emergente" - V Edizione "FotoGrafia" Festival Internazionale di Roma;
2006 - "Odwzajemnione Spojrzenie" Fotografia Otworkowa - Wystawa Ogólnopolska;
2007 - "Widokówka z " - Fotofestiwal - szósty międzynarodowy festiwal fotografii, Łódź;
2007 - "Przedmieścia" - II Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej, Śląsk;
2008 - "Rewers" -Festiwal RE:WIZJE Inwazja Sztuki Niezależnej, Warszawa.



Piotr Zastróżny - Sopot




Piotr Zastróżny - Sopot
Sopocianin, muzyk, polaroider, aspirant, podróżnik, sportowiec, honorowy minilabista, fotograf, grafik, wydawca, pan z radia, człowiek miły i kulturalny. Ma klasyczne podejście do fotografii - fotografuje przede wszystkim ludzi i gołe panie. Wypasa Gęsi. Absolwent ASP w Gdańsku na wydziale Grafiki i Malarstwa.

Obecny skład Grupy Trzymającej OFFO:
* Barbara Englender - Galeria "Ciasna", LTF (Sekretarz Festiwalu)
* Witold Englender - AFIAP, Galeria "Ciasna"
* Paweł Janczaruk - ZPAF, FRP, Galeria "Projekt", LTF
* Jakub Kaszuba - Jaworznicka "Szkoła Widzenia, JKF "Niezależni"
* georgia Krawiec - Europejska Akademia Fotografii
* Krzysztof Łapka - Grupa Fotograficzna "Indygo", DK Chwałowice
* Barbara Panek-Sarnowska - FRP, Galeria "Projekt", LTF
* Krzysztof Sowa - Jaworznicka "Szkoła Widzenia, JKF "Niezależni"

Grupa Szybkiego Reagowania OFFO:
* Aleksander Bakinowski - LTF, JKF "Niezależni"
* Oktawian Domagała - LTF
* Danuta Gibka -artystka niezależna
* Jerzy Pawłowicz - PATÉ Media
* Ryszard Poprawski - LTF
* Marek Sarnowski - LSFiF, LTF
* Agata Stasińska - Zamek Sztuk
* Wiesława Stasińska - Zamek Sztuk

W organizacji Festiwalu w 2009 biorą udział również:
Lubuskie Towarzystwo Fotograficzne
Grupa Artystyczna "Konar"
Galeria "Ciasna"

Finansowego wsparcia udzielili:
* Miasto Jastrzębie Zdrój
* Województwo Śląskie
* AOMiO, U.D. "Delta"

Współorganizatorzy instytucjonalni:
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach,
Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu,
Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu,
G. C. K. w Katowicach (organizacja wystawy "Amerykańskie metafory").





powrót
Powrót na okładkę