"Psy, pieski, psiska"
Marcin Wojciechowskiod 16.02. do 10.03.2006


Marcin Wojciechowski - urodzony w 1974 roku.
Z zawodu pracownik socjalny, z zamiłowania plastyk i kynolog.
Rysunkiem i malarstwem animalistycznym zajmuje się od roku 1997. Jest samoukiem. Na tematykę jego prac wpłynęła działalność w Związku Kynologicznym w Polsce (jest m.in. autorem loga będzińskiego oddziału tego stowarzyszenia oraz autorem ilustracji na kartki świąteczne wydawane przez ten oddział) oraz zwykła sympatia do psów. Jego ulubioną techniką malarską jest pastela zarówno sucha jak i olejna, chociaż z przyjemnością sięga również po: ołówek, węgiel, kredki, sangwinę, a od niedawna również po akwarele i gwasz.
Prezentowane w swoich pracach podobizny czworonogów maluje lub rysuje zawsze z sercem i dbałoscią o szczegóły oraz realizm przybliżając w ten sposób piekno psich ras i nie ma dla niego znaczenia czy maluje zwykłego kundla czy też wspaniałego championa.
Od roku 2004 jest członkiem Związku Artystów Plastyków z siedzibą w Pile i sprawuje funkcję sekretarza oddziału śląskiego tej organizacji.
"Pieski każdy lubi, ale nie każdy potrafi je rysować. Marcin robi to doskonale, bo w jego kresce wyglądaja one jak żywe. Warto to zobaczyć"
Witold Englender-właściciel Galerii Ciasna w Jastrzębiu Zdroju

Dorobek twórczy:
WYSTAWY INDYWIDUALNE
2005 - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Czeladzi - wystawa przygotowana z okazji "Dni Czeladzi"
Młodzieżowy Dom Kultury w Bedzinie - wystawa pt "Psy Rasowe"
2002 - Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Będzinie - wystawa zorganizowana z okazji I Zagłebiowskiej Wystawy Psów Rasowych i IV Pokazu Psów Nierasowych
Młodzieżowy Dom Kultury w Będzinie - wystawa pt "Pies rasowy w oczach Marcina Wojciechowskiego"
2001 - Jastrzębski Klub Hobbystów - wystawa zorganizowana z okazji dnia dziecka pt "Pies rasowy - piórkiem i węglem"
Dom Kultury w Rybniku - Niedobczycach - wystawa zorganizowana z okazji zjazdu Delegatów Związku Kynologicznego w Polsce
1998 Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Będzinie - wystawa z okazji 50 lecia Związku Kynologicznego w Polsce oraz 100 lecia uznania dobermana za samodzielną rasę (1898-1998)

WYSTAWY ZBIOROWE:
Od roku 2004 - czynny udział w comiesięcznych wystawach plenerowych organizowanych w ramach będzińskiej "Galerii na murach" przygotowywanej przez Towarzystwo Przyjaciół Będzina
2003 "Pies w sztuce" - Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Sefana Żeromskiego w Będzinie
2002 "Prezentacje plastyczne" - Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłebia Dąbrowskiego, sosnowiecka galeria "Sielec"
powrót
Powrót na okładkę