„Księga Gór”
Renata Dziadek


16.08.2019 do 13.09.2019


Renata Dziadek – absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej, w 1990 r. obroniła dyplom z malarstwa w pracowni prof. Norberta Witka na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Obecnie jest nauczycielem plastyki w Szkole Podstawowej nr 12 im. Jerzego Kukuczki w Jastrzębiu-Zdroju, od 1996 r. prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży w MOK w Jastrzębiu-Zdroju.
Zajmuje się głównie rysunkiem i malarstwem w technikach suchej pasteli, akrylu i technikach własnych.

Prezentowała swoje prace na kilkunastu wystawach indywidualnych, m.in.:
·  MBP Jastrzębie-Zdrój (1994)
·  „Obrazy wybrane”– Galeria „Ciasna” Jastrzębie-Zdrój (1999)
·  PiMB Łaziska Górne (2000)
·  Galeria „Koncept” Strumień (2000)
·  „Myśleć kolorem” – Galeria „Epicentrum” Jastrzębie-Zdrój (2001)
·  Galeria GOK Pawłowice (2002)
·  „Moje Twoje Góry” – „Galeria z Książką” Mszana (2004)
·  Galeria „Na Sali” WDK Olza (2004)
·  Galeria „Panoramiczna” Jastrzębie-Zdrój (2004)
·  „W hołdzie fowistom” – Galeria „Ciasna” Jastrzębie-Zdrój (2005)  
·  „Obrazy” – Galeria9 MBP Gliwice (2005)
·  „Najważniejsze to kolor” – Galeria „Epicentrum” Jastrzębie-Zdrój (2013)

  Brała także udział w ponad 30 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.
Autorka wykonuje również projekty graficzne: płyt, książek, kartek okolicznościowych. Ostatnim przedsięwzięciem jest projekt okładki oraz ornamentów inspirowanych sztuka ludową do etnograficznej książki „Pełny bonclok” autorstwa Anny Lerch-Wójcik.  

„Księga Gór”
Prezentowana wystawa to malarska opowieść o mojej fascynacji naturą. Przedstawiam wybrane obrazy tematycznie związane z krajobrazem górskim.
Góry są obecne w moim malarstwie od dawna. Pierwsza „Złota góra” powstała w latach 90. i była odniesieniem do bieszczadzkiego krajobrazu. Od tego czasu powstało ponad 100 obrazów z tej serii. Część z nich znajduje się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą – na Słowacji, w Szwajcarii, Niemczech i w Czechach.

Dlaczego góry?

Może dlatego, że są nieprzewidywalne i zmienne, niezwykłe i zagadkowe, dumne i niepokorne...  Czasem przypominają krajobraz księżycowy, wydają się nierealne i magiczne. Sprawiają, że tęsknimy za ich widokiem, pragniemy znowu zobaczyć ich bezgraniczną przestrzeń... Że chcemy je zdobywać, odkryć ich wnętrze, ich głębię, ich tajemnicę.

Dlatego, że są po prostu PIĘKNE!

W moich obrazach góra jest często formą symboliczną. Zawieram w niej swoje emocje i uczucia, marzenia i powroty do przeszłości. Nie odtwarzam konkretnych szczytów, ale w niektórych obrazach można odnaleźć Rysy, Slavkovsky i Kezmarsky Stit, Krivan, Mangart, czy bieszczadzkie połoniny. Pejzaże są dla mnie pretekstem do poszukiwań kolorystycznych i formalnych, budowania nastroju barwą i światłem.
Przekształcam rzeczywistość na swój sposób, maluję tak jak czuję – emocjami.
Renata Dziadek


powrót
Powrót na okładkę