„Na przekór grawitacji” - „Defying Gravity”

Scott Perry


15.06.2023 do 7.07.2023

„Na przekór grawitacji” - „Defying Gravity”


Wszystkie zdjęcia zestawu zostały wykonane w IWM Duxford, w okresie poprzedzającym pokazy lotnicze, mające na celu zaznaczenie dziedzictwa lotniczego zarówno Wielkiej Brytanii, a zwłaszcza Duxford. Ponieważ polskie dywizjony stacjonowały na tych lotniskach podczas II wojny światowej, relacje między naszymi krajami są często podkreślane na pokazach, dlatego chciałbym móc wystawiać te prace w Polsce.

Koncentruję się na pokazach lotniczych w Wielkiej Brytanii, wykorzystując kamery otworkowe, skupiając się nie tylko na samolotach, lecz na pilotach i mechanikach oraz ich stosunku do samolotu w ramach przygotowań do głównego wydarzenia.
W trakcie tworzenia tej pracy niektóre z filmów częściowo zostały zaświetlone, co podkreśla kruchość procesu fotograficznego. Nie jest to widoczne w fotografii cyfrowej, ta magia fotografii, jej stosunek do światła. Dlatego obrazy zostały powtórnie wydrukowane na papierze ochronnym filmu zwojowego, aby stworzyć unikalne obiekty fotograficzne. To właśnie je chciałbym pokazać, wraz z serią powiększeń wykonanych w ciemni, w celu podkreślenia wagi procesu fotograficznego.

Scott Perry


ukończył w 2017 roku studia na University of Westminster Photographic Arts, jest artystą fotografikiem i wykładowcą fotografii.
Koncentruje się na fotografii analogowej, pracuje w ciemni, zajmując się czasochłonnymi procesami. Często unikając konwencjonalnych narzędzi fotograficznych, Scott konstruuje aparaty fotograficzne lub tworzy materiały fotograficzne, przy czym ich powierzchnia jak i proces pracy są równie ważne jak efekt końcowy.
Używa papieru fotograficznego jako materiału do tworzenia nowych światów, ale zawsze polega na realnym świecie jako katalizatorze swoich działań fotograficznych.
Fotografia otworkowa stała się ważną częścią tego procesu.
Interpretując fotografię jako „rysowanie światłem”, jego prace nie ograniczają się do stałej prezentacji „na ścianie”, czyli płaskiej powierzchni, zamiast tego wykorzystują światło w przestrzeni, angażując w nią widza, przybliżając mu działanie światła w procesie fotograficznym. Działalność Scotta opiera się na teoretycznych badaniach relacji między widzem a fotografią, eksplorując „performatywną indeksalność” światła w procesie fotograficznym.

Wybrane wystawy:
2019:
36 Exposures, Fringe Arts Bath, Bath
Pinhole Porto Photography, Porto, Portugal
Polish Festival of Pinhole Photography - Chybie, Poland
The Outsider - Bushwick Community Darkroom, New York, U.S.A.
The Sound of Colour, Creative Arts Hub, Mirfield

2018:
Dark to Light: Hope in a Hopeless Place - 35 Chapel Walk, Sheffield Umbra - London College Of Communication, London
Normal Papers, Fringe Arts Bath Festival, Bath

2017:
Mythologies - The Tabernacle, London
Polish Festival of Pinhole Photography - Katowice, Poland
The Secret Postcard Show - The Old Lock Up Gallery, Derbyshire
'As it Stands': Unrefined, Muted, Abandoned - Hundred Years Gallery, London
FreeRange - The Old Truman Brewery, London
Intrusion - Paddington Central, London


W związku z możliwymi zagrożeniami epidemicznymi wystawy będą otwarte dla odwiedzających zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi, ale wyłącznie po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym (667542341), zwłaszcza zwiedzanie grupowe.

Prace wystawione w galerii można zobaczyć online na stronie galerii ciasna.dl.pl, a wirtualne zwiedzanie galerii jest dostępne na stronie Zonerama.

Katalog wystawy polski do pobrania i samodzielnego wydrukowania.
Katalogi w postaci wydruku czekają, jak zawsze, w galerii.Wystawy w Galerii „Ciasna” zrealizowano przy pomocy środków budżetowych Miasta Jastrzębie Zdrój.
powrót
Powrót na okładkę