„Odmienne stany rzeczywistości”
grupa K.R.O.V.V.K.A.


21.12.2017 do 11.01.2018


O Grupie:

W B. na zamku zaszły plany,
Padł tez pomysł, ku radości,
By w odmienne pójść se stany
Alternatywnej rzeczywistości.
Toć wariaty się spotkały,
Trochę fotków napstrykały,
Grupą trochę spontaniczną
Mocno zaś fotograficzną.
K.R.O.W.W.K.A. tak się zowie trupa.
Z imion członków zwie się grupa:
Krzysztof, Rysio, Olo z przodu
Nie przynoszą nam zawodu,
Wiesia z Wojtkiem w środku stoją
Grzecznie, nie za bardzo broją.
Drugi Krzysztof, no i Asia,
Ta z Krakowa, nie z Podlasia,
Zamykają krowę dzielnie,
Całościowo, niepodzielnie.

Wojciech Nerad

O wystawie


Odmienne stany rzeczywistości na fotografiach siedmiu artystów, którzy od wielu lat spotykają się by razem te stany obserwować – Wiesława Stasińska, Joanna Mrówka, Aleksander Bakinowski, Krzysztof Lachowicz, Wojciech Nerad, Krzysztof Kubasiewicz, Ryszard Poprawski.
Spotykają się w miejscu magicznym, na broniszowskim zamku. Tu odbywały się Ogólnopolskie Warsztaty Fotograficzne, tu poznawaliśmy zamierzchle techniki fotograficzne i fotografię otworkową, tu powstały znakomite zdjęcia i naprawdę dużo znaczących wystaw i, co najważniejsze, zawiązały się znajomości, a nawet przyjaźnie, które przetrwały przez lata.
O Autorach


  Wiesława Stasińska

- urodzona w 1952 r. w Opolu, od 1978 r. mieszkanka i społeczna opiekunka broniszowskiego Zamku. Od 1976 r. członek Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego. W latach 1998-2009 współorganizatorka Ogólnopolskich Warsztatów Fotograficznych w broniszowskim Zamku. Czynna uczestniczka wielu wystaw fotograficznych, plenerów oraz spontanicznych akcji fotograficznych, zakończonych licznymi wystawami. Oddana ambasadorka lubuskiej fotografii i Jastrzębskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej. Instruktorka i nauczycielka fotografii.

Joanna Mrówka
- fotografka związana z Polską Agencją Fotografów FORUM. W 2015 i 2016 roku została laureatką Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Uzyskała drugie miejsce w konkursie Lens Culture Street Photography Awards 2015 w kategorii serie. W 2016 zdobyła w konkursie BZ WBK Press Photo I miejsce za reportaż w kategorii „Życie codzienne”, a jedna z prac z tego zestawu została Zdjęciem Roku. Uzyskała również II miejsce w kategorii zdjęć pojedynczych „Ludzie” w konkursie Grand Press Photo.

Aleksander Bakinowski
Mieszkałem w miejscowościach Jędrzejewo, Huta Szklana, Łokacz Mały, Zielona Góra. Urodziłem się w Pile, a w Krzyżu Wielkopolskim uczyłem. Wojsko zaciągnęło mnie do Głogowa i Gniezna, oraz na poligony Trzebienia i Torunia. Szczecin Dąbie było miejscem, gdzie zdobywałem kolejowe szlify dyżurnego ruchu. Tyle w czasie przeszłym. Sulechów jest obecnym miejscem zamieszkania. Coraz ciekawszym. Bytomiec - ciszą i spokojem. Wcześniej Zielona Góra, a teraz Poznań - aktywnością, także zawodową. Piłka w Puszczy Noteckiej - wdzięcznością. Jastrzębie Zdrój - drugim fotograficznym domem. Broniszów jest .... i niech będzie.
Fotografia zdominowała bardzo moje zainteresowania. Przez to nie mam już tak wiele czasu na strzelanie. Ale od kilkunastu lat biorę udział w Mistrzostwach Polski Kolejarzy w Strzelectwie. Lubuskie Towarzystwo Genealogiczne było podejmowaniem, jak na razie mniej niż bardziej udanych, poszukiwań swoich przodków, a Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji łączy ze sobą fotografowanie kolei i zainteresowanie jej historią i teraźniejszością. A skoro kolej i fotografia to podróże, te małe i te duże, w Karkonosze i już nie tak często, w lubiane Bieszczady, gdzie w latach 1988-1991 jako przewodnik ZHP pełniłem funkcję instruktora stanicy harcerskiej Dyrekcji Generalnej PKP w Dołżycy k/Komańczy. Na Białorusi i w podkarpackiem szukałem śladów swoich przodków, a w Paryżu napawałem się widokiem parady z okazji 14 lipca, Luwrem i szukałem zadumy wśród pomników na Pere-Lachaise. Ciekawość pewnie zagna mnie jeszcze w kilka miejsc, które zapamiętam na całe życie, tak jak spotkanych tam ludzi.

Krzysztof Lachowicz
- szczeciński fotograf i diaporamista, członek „Fotoklubu Zamek”.
Fotografuje „od niepamiętnych (swoich) czasów”, pierwsze zdjęcia powstawały już we wczesnej podstawówce. Pod koniec tejże - z lubością przesiaduje w ciemni, poznając od strony praktycznej arkana fotochemii. Pod koniec lat 70-tych (!) składa pierwsze diaporamy. Bierze udział w konkursach diaporamowych w Lubinie i w Szczecinie, gdzie zdobywa m.in. Grand Prix obu imprez.
Obecnie fotografuje zarówno w technice cyfrowej, jak i tradycyjnej, gdzie używa kamer średnioformatowych, polaroida, a nawet aparatów otworkowych. Wiele jego prac powstaje w technice czarno-białej, ale autor posługuje się też przetworzeniami cyfrowymi (wystawa „Plastikowe życie”). Nie trzyma się jednej tematyki - fotografuje zarówno pejzaże, portrety, jak też w sposób cyfrowy zamienia pospolite obrazy w pełne niezwykłych kolorów i faktur kompozycje. Pomimo długoletniego doświadczenia jest fotografem poszukującym, eksperymentuje z pomysłami formalnymi. Stylistyka prac pełnych ekspresji, emocji i niezwykłości kompozycyjnych - to motto ostatnich dokonań...

Wojciech Nerad
- dolnoślązak z urodzenia, zielonogórzanin z wyboru.
Fotografią zajmuje się od 2000 roku. Piastował funkcje prezesa Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego. Organizator ogólnopolskiego i międzynarodowego pleneru fotograficznego Izery. Miłośnik kawy i kuchni włoskiej, mistrz mufinka. Na profilowym ma zająca.

Krzysztof Kubasiewicz
Absolwent Politechniki Zielonogórskiej.
Z fotografią związany od 1983 roku. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych organizowanych w ramach Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego, a także nieformalnych grup fotograficznych. Jego prace były prezentowane zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Laureat wielu konkursów fotograficznych. Organizator plenerów i wystaw fotograficznych. Zawodowo związany z fotografią od 1996 roku. Przez lata pracował w agencjach reklamowych w Zielonej Górze, Poznaniu, Wrocławiu i w Warszawie. Fotoreporter w Gazecie Lubuskiej, a obecnie nauczyciel fotografii.
Wystawy indywidualne:
„Światłem malowane”
„Ulice pełne teatru”
„Festiwal folkloru”
„Portret kobiety”
„Błękit o imieniu kobiety”
„Poranek zmysłów”
„Wieżyczki i uliczki”
„Złoty mrok”
„Człowiek opowiada”

  Ryszard Poprawski
Rocznik 56.Z wykształcenia elektronik. Od 20 lat zawodowo związany z drukarniami, gdzie zajmuje się przygotowaniem materiałów do druku. Mieszkaniec Zielonej Góry. Pierwsze świadome fotografowanie zaczął 40 lat temu. Najpierw była to fotografia klasyczna czarno-biała, następnie barwna a obecnie fotografia cyfrowa. Pierwsze artystyczne kroki stawiał w Lubuskim Towarzystwie Fotograficznym. Obecnie jest członkiem grupy FGT Kontur w Szczecinie.
Uczestnik wielu wystaw zbiorowych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii oraz Hiszpanii. Miał trzy wystawy indywidualne. Wieloletni uczestnik i współorganizator warsztatów fotograficznych w Broniszowie, Gryficach i Świnoujściu. Prowadził zajęcia z technik szlachetnych takich jak papiery solne, talbotypia, cyjanotypia oraz guma.
Ulubionymi tematami w fotografii jest portret i fotografia sportowa. Wielką pasją od wielu lat jest fotografia otworkowa oraz konstruowanie aparatów pinholowych. Od początku uczestnik Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO w Jastrzębiu Zdroju.




powrót
Powrót na okładkę