Pracownia Artystyczna "SZKLARNIA" Małgorzaty Polokz cyklu
"Jastrzębska Galeria Młodych"
edycja 9

16.12.2010 - 7.01.2011


Małgorzata Polok - artystycznie totalna amatorka, uczuciowo związana z JKF Niezależni.
Zaczynałam od malarstwa olejnego, pasteli i rysunku, skoro można malować na płótnie i drewnie, rysować na papierze i ścianach to dlaczego nie malować na szkle. Od tego zaczęła się moja fascynacja szkłem. Gdy na bezbarwne szkło nałożymy kolor, przechodzi ono metamorfozę. Jest tak, że to co nas fascynuje skłania do dalszych poszukiwań, chociażby po to by utrwalić swoje rękoczyny, by odkrywać nowe.
Tak 10 lat temu natknęłam się na fusing - w Polsce zupełnie raczkującą technikę tworzenia niebanalnych i nietuzinkowych artystycznych przedmiotów ze szkła. I tak pasja powolutku staje się pomysłem na życie, zapraszam więc do obejrzenia moich rękoczynów powstałych w Pracowni Artystycznej SZKLARNIA.
"Fusing", "gorące szkło", "witraż amerykański", "stapiane szkło", "szkło artystyczne" - wiele nazw, pod którymi kryje się ta sama technika: sztuka stapiania szkła.
Powstają w ten sposób tworzone wg projektów artystyczne arcydzieła takie jak:
Witraże bez łączeń ołowianych
Elementy dekoracyjne do wnętrz: anioły, obrazy, lampy, zegary, stoły, przeszklenia
Szkło użytkowe: wazony, patery, półmiski, talerze itp.
Biżuteria
Szyldy - reklamy
Dzięki możliwości łączenia szkła bezbarwnego ze specjalistycznymi barwnikami, uzyskujemy niepowtarzalne i niebanalne efekty przenikania się kolorów szkła, trójwymiarową przestrzenność. Szkło jest materiałem niepokornym, dlatego czasem przy tworzeniu powstają nieprzewidziane ale mile zaskakujące efekty estetyczne, toteż możliwości tej nowej i nietypowej techniki artystycznej są wciąż odkrywane, potrzeba tylko wyobraźni.powrót
Powrót na okładkę