Joanna Mrówka
"Wietnam"
14.06.2012 - 13.07.2012Joanna Mrówka

- adiunkt w Katedrze Matematyki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Fotografią zajmuje się od klasy maturalnej. Jest członkiem Krakowskiego Klubu Fotograficznego, posiada tytuły AFIAP i AFRP. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych, konkursach krajowych i zagranicznych. Prezentowała dziewięć wystaw indywidualnych. Podróżuje wraz z całą rodziną: mężem i trójką maluchów.

"Kontynuując zeszłoroczną opowieść o człowieku spotkanym w drodze zapraszam tym razem do Wietnamu. Podróżując bez pośpiechu, omijając utarte szlaki turystyczne, przez dwa miesiące starałam się poszukiwać autentyczności i smakować codzienne życie."
J.M.


"Wietnam"

Galeria "Ciasna" gości po raz czwarty wystawę zdjęć Joanny Mrówki.
Jest to trochę wbrew zasadom galerii, które mówią, że jeden Autor wystawiany jest tylko raz, ale dla kilku artystów naprawdę warto nieco od nich odejść.
Joanna Mrówka miała już tu 3 wystawy: "Gdzieś w Polsce" w 2000 roku, "Gdzieś w Indonezji" w 2004 i "W drodze" (Birma i Kambodża) w 2011. Teraz "Wietnam", a właściwie "Przystanek Wietnam", jako czwarta i, mam nadzieję, nieostatnia.
Wystawa ta powstała ze zdjęć wykonanych podczas dwóch pobytów Autorki w tym kraju:
w 2010 roku ponad 1,5 miesiąca z całym Mrowiskiem, czyli mężem i trojgiem dzieci całkiem niewielkich, przemierzyła Wietnam od południa do północy, a na wiosnę 2011 "doskoczyła" jeszcze na 13 dni sama, żeby zwiedzić góry, okolice Sapa i Bac Ha.
Jak zawsze zdjęcia pokazują codzienność tak dla nas egzotycznego kraju, miejsca "nie dla turystów" oraz ludzi, zwykłych ludzi. Autorka ma niezbędną dla reportera cechę - jest "niewidzialna", nie zakłóca rzeczywistości. Wprawdzie ze swymi modelami niejednokrotnie rozmawia, lecz pozostawia ich naturalność, nie skłania do pozowania.
Dlatego już czekam na następną wystawę Joanny Mrówki, tym razem może z Afryki, za rok, dwa czy pięć.
A na razie radzę wejść na blog na blog, zobaczyć więcej zdjęć oraz notatek z niezliczonych podróży.
Pafnucypowrót
Powrót na okładkę