„Pan Janusz Węgrzyk patykiem bambusowym przepisuje aforyzmy”


Aforyzmy będa towarzyszyć wystawom w „Ciasnej” od 18.06 do końca 2020 roku.


Pan Janusz

do swojej wystawy w „Ciasnej” w 2016 roku napisał tak:
„Moje wypociny tworzę już 45 lat. Udało mi się skończyć Technikum Plastyczne w Nałęczowie.
Mój fach to sprzętarz, plecionkarz. Ale kto dziś pracuje w swoim zawodzie i do tego za duże pieniądze. W Radlinie, gdzie się urodziłem, siedziałem godzinami w warsztacie dziadka - stolarza. Trochę mebli udało mi się wykonać i to z prawdziwego drewna. Na blokach - też w Radlinie - w moich wolnych chwilach siedziałem w piwnicy i dłubałem w drewnie lipowym, moje tzw. „Kuloki”.
Po ukończeniu szkoły kupiłem farby olejne, które nieotwarte starzały się razem ze mną. Następnie w moich wolnych chwilach w Olzie wybudowałem dom z żoną i rodziną, posadziłem drzewa, też w moich wolnych chwilach. Z teściem robiliśmy kosze z wikliny i inne cuda. Po jakimś czasie zrobiłem bleytramy (podobrazia). Zagruntowałem je, a farby olejne dalej leżały.
Aż w końcu coś mnie tknęło i zacząłem malować. Kolejne tchnienie to szycie toreb, farbowanie ich i malowanie na nich. Są to torby i tasze do powieszenia na ścianie, albo po prostu na zakupy. Na koniec może jeszcze coś wymyślę, co można zrobić w moich wolnych chwilach. A za dwa lata będę już emerytem i miał duuuuuużo wolnego czasu...
Pan Janusz z Olzy

I stało się... Pan Janusz jest emerytem, ma duuuuuużo wolnego czasu (zwłaszcza że koronawirus rządzi) i teraz dostałem pocztą od niego grubą kopertę, a w niej właśnie tę wystawę wraz z listem, w którym można między innymi przeczytać "ostatnimi czasy coś mnie CHYTŁO i zacząłem popisywać się patykami z bambusa, zacząłem przepisywać z b. mądrej książki >>Księga aforyzmów. Najważniejsze w życiu<< Aldony Różanek. Dotychczas nie wiedziałem, że mądrzy ludzie wymyślili tyle mądrych zdań. Przysyłam Ci parę próbek, przepisałem ich ze 40 szt. i rozdaję mądrym ludziom".
Jako że mądrych ludzi powinno być sporo, uznałem, że warto będzie te dziełka Pana Janusza udostępnić w Galerii, zarówno w realu, jak i online. Stąd też ta wystawa, która będzie współegzystować z innymi wystawami w „Ciasnej” do końca roku. Będzie udostępniana częściowo, po kilkanaście prac, do obejrzenia i przemyślenia.
A Panu Januszowi dziękujemy bardzo za pomysł, wykonanie i zmobilizowanie!
Galernicy

PS
Radzimy także zobaczyć strony z poprzedniej wystawy w „Ciasnej” oraz z Jego jubileuszowej wystawy w Rogowie (Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach z siedzibą w Rogowie)

W związku z epidemią koronawirusa (SARS-CoV-2) do odwołania wystawy będą się odbywały, zgodnie z harmonogramem, bez wernisaży i spotkań autorskich.
Wystawy będą otwarte dla odwiedzających zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi, ale wyłącznie pojedynczo i po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym.
Grupowe zwiedzanie jest zawieszone do odwołania.

Prace wystawione w galerii można zobaczyć online na stronie galerii ciasna.dl.pl, a wirtualne zwiedzanie galerii jest dostępne na stronie Zonerama.

Katalog wystawy do pobrania i samodzielnego wydrukowania.
Katalogi w postaci wydruku czekają, jak zawsze, w galerii.Wystawy w Galerii „Ciasna” zrealizowano przy pomocy środków budżetowych Miasta Jastrzębie Zdrój.
powrót
Powrót na okładkę