Renata Dziadek
"Obrazy wybrane"

z lat 1985 - 1999

Autorka (fot. Rafał Placek)

BAJKA 1BAJKA 2


Bez tytułuTaniecRozmowa

z cyklu: Czerwona góraBramaKobieta i anioł


Renata Dziadek
ukończyła Liceum Plastyczne w Bielsku - Białej, a następnie, w 1990 roku, uzyskała dyplom z malarstwa na Wydz. Pedagogiczno - Artystycznym U. Ś. w Cieszynie w pracowni prof. Norberta Witka. Jest nauczycielką plastyki w S.P. 11 i prowadzi od 1996 roku warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży w jastrzębskim MOK.

Wystawy:
indywidualna:
1994 - MBP Jastrzębie Zdrój
zbiorowe:
1987 - Galeria Uniwersytecka Cieszyn
1993 - 98 - prezentacje twórczości nauczycieli plastyki MDPT w galerii MOK Jastrzębie Zdrój
1996 - Galeria MOK Jastrzębie Zdrój
1997 - Tourcoing ( Francja )
1998 - 99 - S.P. 11 Jastrzębie Zdrój
1999 - Galeria MOK Jastrzębie Zdrój

"Obrazy wybrane"
Obcując z malarstwem Renaty Dziadek natkniemy się na ścianę kolorów.Obrazy uginają się pod ciężarem soczystych, nasyconych barw.To naturalna przeszkoda stworzona przez artystkę - demiurga. Dopiero kiedy przebijemy się przez nią niczym Alicja w Krainie Czarów przez lustro, będziemy mieli szansę na uchylenie rąbka tajemnicy barwnego, fascynującego świata wyobraźni. Przejść przez tę ścianę to inaczej przyjąć plastyczną paletę, zaakceptować oniryczną wizję świata autorki i nie starać się zrozumieć Jakiejś-tam-przestrzeni-miejsca-stanu-bytu, lecz odnaleźć tu swój utracony, niekoniecznie z dzieciństwa, krajobraz spokoju, dobra, ciepła. Ta temperatura barw i nastrojów nie dziwi tych, którzy znają osobiście Renię. Szczególne znaczenie ma także taniec linii, faktura, szorstkie, zamaszyste pociągnięcia pędzla - głównie w cyklu Bajek, Tańcu, czy Bramie - jakby plamy wzbijały się do lotu. Otwórzmy zatem oko, nadstawmy ucha by uchwycić ów trzepot skrzydeł, melodię kolorów; wyciągnijmy rękę - być może spadnie na nią jakieś spóźnione piórko...
Michał Wikieł


Od Autorki o wystawie myśli kilka:
Prace, które pomiomo upływu lat nie straciły ( dla mnie ) aktualności.
Ponieważ nie można oddzielić twórczości od biografi, każdy obraz związany jest z pewnym etapem, przeżyciem, myślą, emocją.
Niektóre z nich są odpowiedzią na zastaną rzeczywistość, inne sięgają do przeszłości odnajdując w niej często wspomnienie i wizję dziecięcego świata.

Proszę zobaczyć stronę z wystawy "Myśleć kolorem" w Galerii "Epicentrum" MOK w Jastrzębiu w grudniu 2001 r. i stronę własna Autorki powrót
Powrót na okładkę